Ana dili için kendini ateşe veren Razin, Ankara'da anılacak

07 Ekim 2019, 22:20

Rusya’nın yerel dilleri hedef alan politikalarına karşı durmak ve yok edilmek istenen ana dilinin sesini duyurmak için kendini ateşe veren Udmurt bilim insanı Razin anılacak.

Rusya Federasyonu’nun “Kültür Soykırımı”nı protesto etmek için kendisini yakarak hayatını feda eden Udmurt bilim insanı Albert Razin için Ankara’da 19 Ekim 2019 tarihinde anma etkinliği yapılacak.

ETKİNLİK ABDULLA TUKAY ANITI ÖNÜNDE YAPILACAK

Anma etkinliğinin saat 14.00’te Ankara, Emek’te Bişkek Caddesine (Eski 8. Cadde) Bahçelievler Durağı karşısındaki Abdulla Tukay Anıtı önünde gerçekleştirileceği bildirildi.

Etkinliğin Düzenleme Kurulunda; Kırım Haber Ajansı’nda (QHA) Kazan Tatarları ve Tataristan’a ilişkin yazıları yayımlanan araştırmacı yazar Roza Kurban, Liliya Sabir, Kırım Derneği Başkanvekili ve DQTK (Dünya Kırım Tatar Kongresi) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, Serdar Günönü, Mustafa Gültekin, Murat Yumrutaş ve Emre Ata yer alıyor.

Bilindiği üzere 10 Eylül 2019’da Udmurt dilinin Rusya tarafından yok edilmesini protesto etmek amacıyla bilim adamı Albert Razin, Rusya’ya bağlı Udmurt Cumhuriyeti Devlet Konseyi binası önünde kendini ateşe vermişti. Felsefe doktoru, sosyolog ve aktivist Albert Razin’in vücudunun büyük bir bölümü yanmış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Bunlara da bakın: