Amsterdam'da Doğu Türkistan Milli Günü etkinliği

Güncel
Ömer Kaya
10 Kasım 2020, 14:01
Ömer Kaya
10 Kasım 2020, 14:01

QHA Ankara
ÖCK

Hollanda’nın Amsterdam kenti Dam Meydanında her hafta gerçekleştirdiği eylemlerle adından söz ettiren Uygur aktivist Abdurehim Gheni Uygur, 14 Kasım 2020’de Doğu Türkistan Cumhuriyeti kuruluş yıl dönümünde büyük çaplı bir etkinliğe imza atacak.

Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini Amsterdam’ın en büyük meydanında yıllardır duyurmaya çalışan Uygur Türkü Abdurehim Gheni Uygur, bu kez Doğu Türkistan Cumhuriyetlerinin kuruluş yıl dönümüne yönelik bir eylem düzenlemeyi planlıyor. QHA’ya konuşan Uygur aktivist, “Doğu Türkistan Cumhuriyetlerinin kuruluş günün anmak her Doğu Türkistanlının vicdani ve milli görevidir” dedi.

Uygur Türkü aktivist Abdurehim Gheni, 14 Kasım 2020 saat 13.00’te Hollanda Amsterdam Dam Meydanı’nda Doğu Türkistan cumhuriyetlerinin kuruluş yıl dönümüne yönelik etkinlik düzenleyecek.

İşte Uygur aktivistin konuya ilişkin QHA’ya yaptığı açıklamalar:

“DOĞU TÜRKİSTAN CUMHURİYETLERİNİN KURULUŞ GÜNÜNÜ ANMAK HER DOĞU TÜRKİSTANLININ VİCDANÎ VE MİLLÎ GÖREVİDİR”

“Milli bayramlarına önem vermeyen ve anmayan bir milletin tarih şuurundan bahsetmek pek mümkün değildir. Anmaya değer milli bayram ve milli kahramanları varken umursamayan ve unutan toplum, er yada geç tarih sahnesinden silinmeye mahkumdur.

Tek kişilik barışçıl protesto gösterisi düzenlediğim bu süreçte dünyanın dört bir yanından gelen ve Uygurların davasının haklı olduğunu bilen bir çok turist ile sohbette bulundum. Onların bana dedikleri daha çok şöyle oldu: “Sizin maruz kaldığınız zulüm Çin’deki insan haklarının kötülüğünden değil, aksine sizin ülkenizin Çin’in istilasına uğramasındandır. Çünkü Çin hiçbir istilacıya benzemez, o dünyadaki en rezil, aşağılık ve acımasız istilacıdır. Onların amacı sizi sonsuza kadar ayağa kalkamaz hale getirmek ve nihayetinde sizi yer yüzünden yok etmektir. Siz şu an burada, özgür bir ülkede yaşıyorsunuz, en azında burada özgürce yaşayın, güçlü olun, bağımsızlık isteğinizi inancınıza dönüştürün, evlatlarınızı millî şuur ile eğitmeyi ihmal etmeyin.”  

Biz millî şuurumuzu nasıl canlandırırız? Devlet olma ideolojimizi nasıl oluştururuz? Bu konu üzerine çok kafa yordum. Biz Müslüman bir topluluk olarak ümmetin bir parçası olduğumuzu düşünüyorduk, ancak günümüz Müslüman aleminde artık ümmet anlayışının olmadığını anladık. Çinliler de bu konuya hakim oldukları için Müslüman dünyasının gözleri önünde bize zulmedebildi.  Çinliler bin yıllardır ‘Dili başkanın kalbi de başkadır’ anlayışı ile hareket ettikleri için kendinden olmayan diğer tüm toplulukları düşman bellemekte ve bu yüzden Doğu Türkistan halkını etnik soykırıma tabi tutmaktadır. O zaman bizim varoluşumuzun temel dayanağı ve amacımız nedir? Millî şuur ve millî devlet. Allah bizleri Uygur olarak yaratmış, Doğu Türkistan’ı ise bize toprak olarak vermiştir. Her toplumun özgünlüğü Allah’ın bir ayeti gibidir, onu korumak imanın gereğidir. Uygurların toprağı ve bu toprağın egemenlik hakları Uygurlara aittir. Bu bizim ülkümüzdür. Bağımsızlığı ruhumuzda, ideolojimizde, düşüncemizde ve davranışımızda gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Bunun için elimizden gelen tüm gayreti sarf etmemiz, dünya kamuoyunun bilinçlenmesini sağlamalıyız. Bunları gerçekleştirmenin bir çok yolu vardır, bunlardan en önemli ve en etkin olanı ise her yıl Doğu Türkistan Cumhuriyeti’ni anma etkinliklerini gerçekleştirmektir.

“DOĞU TÜRKİSTAN HALKININ BAĞIMSIZLIĞA OLAN İNANCINI DÜNYAYA HAYKIRIYORUZ”

Doğu Türkistan halkı 12 Kasım 1933 tarihinde Kaşgar’da ve 12 Kasım 1944 tarihinde ise Gulca’da iki defa Doğu Türkistan Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Binlerce şehit ve gazilerimizin canı ve kanı ile bedel ödeyerek kurduğu bu cumhuriyetlerin ömrü çok kısa olmuş, türlü entrikalar sonu yıkılmış olmasına rağmen yıllardır halkımız tarafından hiç unutulmamış ve her sene 12 Kasım tarihinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız tarafından anılmaktadır. Bu cumhuriyetleri anma etkinliği yolu ile biz Uygurların özgürlüğüne düşkün, kendisini yönetebilme kabiliyetine ve yüksek demokratik şuura sahip bir toplum olduğumuzu ortaya koyuyor, Doğu Türkistan halkının bağımsızlığına olan inancı ve iradesini dünyaya haykırıyoruz.

Bu iki cumhuriyet, Doğu Türkistan bağımsızlığının sembolüdür. Bu iki cumhuriyetin bizlere bıraktıkları değerli bilgiler, acı tecrübeler ve  mücadeleci ruh, bağımsızlık yolunda durmadan mücadele eden halkımızı manevi olarak desteklemektedir. Cumhuriyetlerimizi anmak ve onların izinden gitmek her bireyin millî ve vicdanî görevidir.

“GELİN DÜNYAYA BAĞIMSIZLIK İSTEĞİMİZİ HAYKIRALIM”

Geçen sene Amsterdam Dam meydanında Doğu Türkistan cumhuriyetlerini anma etkinliği düzenledim ve etkinliğimize 200’den fazla Uygur vatandaşımız iştirak etmişti. Doğu Türkistan istiklal marşı okunduktan sonra etkinliğimizin önemi hakkında 3 dilde konuşma yaptık ve bunu canlı yayın ile tüm dünyaya duyurduk. Bu defa anma etkinliğine Çin rejiminin Doğu Türkistan’da uygulamakta olduğu etnik soykırımı konu edinen 10 parçadan fazla afiş ile iki cumhuriyet ve Uygur tarihi konulu dövizlerimi açtım. Bunlardan herkesin dikkatini en fazla çeken ise iki cumhuriyet ve Uygur tarihi konulu dövizler oldu. Bunlarla ilgili sosyal medyadan Uygur dostlarının çok daha fazla takdir ve tebrik mesajları aldım. Gelen mesajlar ağırlıkla Uygurların Çin zulmünden kurtulup bir an evvel bağımsızlığına kavuşmasını temenni etme yönünde idi. Bu satırları okuduğumda çok  duygulandım ve atalarımızın yazdığı bu şanlı tarihten gurur duyarak onları rahmet ve minnetle andım. Bu etkinliğin önemini kavradıktan sonra, atalarımın izinden gitmek ve bağımsızlık için yaktıkları bu meşaleyi söndürmemek için her sene Amsterdam’da Doğu Türkistan Cumhuriyetleri anma etkinliğini gerçekleştirmeyi kendime bir sorumluluk ve görev olarak belirledim. Bu sene anma etkinliğini aslında daha da büyük ve coşkulu tertip etmeye niyetlenmiştim, ancak malumunuz Çin virüsünden dolayı Hollanda hükümetinin kararı gereği 20 kişilik bir anma etkinliği için izin alabildim. Etkinliğimiz yine Amsterdam’ın Dam meydanında gerçekleşecektir.

Devletimizi ana vatanımızda kurmadan önce onu evvela kalbimizde kuralım, davranışlarımızda gerçekleştirelim. Her sene bu kutlu günü, Doğu Türkistan Cumhuriyet bayramını dünyanın her yerinde farklı, anlamlı ve coşkulu bir şekilde kutlayalım. Dünyaya bizim bağımsızlık isteğimizi haykıralım.

DOĞU TÜRKİSTAN’IN YALNIZ ÇIĞLIĞI: ABDUREHİM GHENİ UYGUR


Uygur aktivist Abdurehim Gheni, Amsterdam Dam Meydanı’nda

2018 yılından bu yana Çin’in Doğu Türkistan’daki ağır hak ihlallerine tepki göstermek için Amsterdam Dam Meydanı’nda gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Geni, turistlerin sıklıkla uğradığı Dam Meydanı’nda her hafta sonu yaptığı gösteride, bölgede yaşananları anlatan pankartlarla Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerine dikkati çekmeye çalışıyor.
Ayrıca Doğu Türkistan’daki baskı ve asimilasyon politikalarını anlatan Gheni, konuyla ilgili turistlere ve meydandan geçen kişilere bildiri dağıtıyor. Gheni, Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komitesi ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu için hazırladığı şikayet dilekçesine de imza topluyor. Şu ana kadar yüz binlerce imza toplayan Uygur aktivist, dilekçeleri gerekli mercilere iletiyor.