Amina Okuyeva'nın suikast zanlısı yakalandı

12 Ocak 2020, 17:41

Çeçen aktivist askeri tabip ve Donbas’ta savaşan gönüllü taburun üyesi Amina Okuyeva’nın cinayet zanlısının gözaltına alındığı bildirildi.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Ulusal Polis 2017’de öldürülen Amina Okuyeva’nın suikast zanlısını gözaltına aldı. Polis gözaltına alınan şahsı iki suikast daha gerçekleştirenn bir şebekenin üyesi olmakla suçluyor. Grubun diğer üyeleri de gözaltına alındı.” diye bildirdi.

AMİNA OKUYEVA SUİKASTI

Bilindiği gibi 30 Ekim 2017’de, Kiev bölgesindeki Glevaha kasabası yakınlarında bulunan demiryolu geçişinde, Amina Okyeva ve eşi Adam Osmayev’in bulunduğu arabaya kimliği belirsiz şahıslar tarafından ateş açılmıştı. Okuyeva, silahlı saldırı sonucunda olay yerinde hayatını kaybederken, eşi Adam Osmayev ise yaralanmıştı. Sonradan o da yaşamını yitirdi.

Okuyeva, 1 Kasım’da son yolculuğuna uğurlandı. Okuyeva’nın vasiyetine binaen cenazesi, Ukrayna’nın Dnipro şehrinde 2015 yılında öldürülen komutanı İsa Munayev’in yanına defnedildi.

Ukrayna doğusunda savaş başladıktan sonra Temmuz 2014’te Okuyeva, “Kıyiv-2” taburu üyesi oldu. Ayrıca, Ukrayna’da Rusya yanlısı teröristlere karşı mücadele eden Cahar Dudayev adlı uluslararası taburun kuruculardan biriydi. 

2015’te Okuyeva’ya Ukrayna Kahramanı nişanı verilmişti.


Amina Okuyeva
cinayet
suikast
Ukrayna
Bunlara da bakın: