Amina Okuyeva 2 yıl önce bugün suikasta kurban gitti

30 Ekim 2019, 17:48

Çeçen aktivist askeri tabip ve Donbas’ta savaşan gönüllü taburun üyesi Amina Okuyeva, tam iki yıl önce bugün gerçekleştirilen suikast sonucunda öldürüldü.

AMİNA OKUYEVA KİMDİR?

Okuyeva 1983’te Odesa’da doğdu. Daha sonra Moskova ve Coharkale’de (Groznıy) yaşadı. 1999 yılında İkinci Çeçenistan Savaşına katıldı. 2003 yılında Okuyeva Ukrayna’ya geri döndü ve Odesa Tıp Üniversitesinde cerrah eğitimi almaya başladı. Mezun olduktan sonra doktor olarak çalışmaya başlayan Okuyeva, 2008 yılında tanıştığı Adam Osmayev ile 2009 yılında evlendi. O dönemde Osmayev Odesa’da yaşıyor ve Kafkasya’nın özgürlüğü için mücadele ediyordu.

UKRAYNA KAHRAMANI NİŞANI VERİLDİ

Ukrayna doğusunda savaş başladıktan sonra temmuz 2014’te Okuyeva “Kıyiv-2” taburu üyesi oldu. Resmi olarak sağlık görevlisi olarak kayıtlıydı. Ancak Okuyeva daha sonra, Donbas’ta havancı ve ATGM operatörü eğitimi aldı ve keskin nişancılığı yaptığını anlatmıştı.

Okuyeva, Ukrayna’da Rusya yanlısı teröristlere karşı mücadele eden Cahar Dudayev adlı uluslararası taburun kuruculardan biriydi. 

2015’te Okuyeva’ya Ukrayna Kahramanı nişanı verilmişti. 

1 Haziran 2017 tarihinde Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’in Podol bölgesinde Adam Osmayev ve eşi Amina Okuyeva’ya silahlı saldırı düzenlenmişti. Kendisini gazeteci olarak tanıtan bir kişi, Adam Osmayev’e Glock tabancasıyla ateş açmıştı. Amina Okuyeva, koruma amacıyla yanında taşıdığı silahla saldırgana ateş açıp adamı yaralamıştı. Osmayev, yaralı olarak hastaneye kaldırılmış ve sonradan da taburcu olmuştu.

EŞİ İLE ARABADAYKEN ATEŞ AÇILDI

30 Ekim 2017 tarihinde Kıyiv bölgesindeki Glevaha kasabası yakınlarında bulunan demiryolu geçişinde kimliği belirsiz şahıslar tarafından Amina Okyeva ve eşi Adam Osmayev’in bulunduğu arabaya ateş açıldı. Okuyeva, silahlı saldırı sonucu olay yerinde hayatını kaybederken eşi Adam Osmayev ise yaralandı. Amina Okuyeva, 1 Kasım’da son yolculuğuna uğurlandı. Okuyeva’nın vasiyetine göre cenazesi, Ukrayna’nın Dnipro şehrinde 2015 yılında öldürülen komutanı İsa Munayev’in yanına defnedilmişti.

Amina Okuyeva
Bunlara da bakın: