"Amerikan Komandoları Rusya İle Yeni Gölge Savaşına Hazırlandı"

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
16 Temmuz 2019, 21:17
Mehmet Berk Yaltırık
16 Temmuz 2019, 21:17

ABD’nin haziran 2019’da Macaristan’da özel kuvvetlerle gerçekleştirdiği tatbikat, yönetim içinde Rusya ilişkileri çerçevesinde gerginliğe yol açtı.

The New York Times’ın terörizm ve ulusal güvenlik alanlarındaki baş yazarı Eric Schmitt’in kaleme aldığı “American Commandos Gear Up for New Shadow War With Russ” (Amerikan Komandoları Rusya İle Yeni Gölge Savaşına Hazırlandı) başlıklı makale konuyu gündeme taşıdı. The New York Times’tan Nanna Heitmann tatbikatta çektiği fotoğraflar makalede yer aldı.

NATO özel kuvvetleri ile Macaristan’da geçen ay tatbikat sırasında uçan bir V-22 Osprey uçağı.

Söz konusu makalenin tam metni şu şekilde:

“Rus tehdidiyle mücadele etmek için 1.400 Amerikan ve müttefik (ülke) komandoları tarafından yapılan gizli, sıra dışı görev tatbikatları ve diğer operasyonlar Trump yönetiminde temel bir gerginlik yarattı: Başkan Moskova’ya yönelirken, hükûmetinin çoğu, (Moskova’nın) giderek daha tehlikeli bir düşman olduğunu düşünüyor.

Geçen ay Cumhurbaşkanı Trump’ın, Rusya’nın Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le yaptığı toplantıda Amerikan seçimlerine müdahalesini aydınlatırken (bu toplantıdan) birkaç gün önce ordunun Yeşil Bereliler ve Deniz Kuvvetleri SEAL ekipleri, Moskova’nın 2014 yılında Kırım’ı ele geçirmesine yardımcı olan işaretsiz, rütbesiz “küçük yeşil adamlar” olarak adlandırılan Rus komandolarıyla yüzleşmek zorunda kalabilecek Doğu Avrupa ve Baltıklardaki yerel direniş kuvvetleri için destek misyonları icra ediyorlardı.

Rusya ve Çin’den gelen tehditlere karşı yenilenen Pentagon stratejisine göre Amerikan komandoları, Avrupa’nın doğu tarafındaki ortaklarıyla müttefik yetkililerin, Rusya’nın gittikçe artan şekilde, hile, siber saldırı ve bilgi savaşı karışımını kullanarak olayları manipüle etmeyi içerdiğini söyledikleri hibrit savaşını engellemek için iş birliği yapıyor.

Tehditler Soğuk Savaş dönemi entrikalarına geri döndü, ancak şimdiye kadar olduğu gibi bombalar ve mermilerle değil, bayt ve bant genişliği ile mücadele ediliyor.

Yetkililerin Rus destekli Rus ayrılıkçılarının klor ve diğer tehlikeli kimyasallarla bir “kirli bomba” yaptıklarından şüphelendikleri terk edilmiş bir binaya sahte bir baskın düzenleyen M4 tüfekleri ve gaz maskeleriyle donanmış Macar komandoları.

Pentagon’un Özel Harekat Komutanlığı Başkanı Orgeneral Richard D. Clarke (konuyla ilgili) röportajında, “Bu geleceğe dönüş. Özel Harekat kuvvetleri, Rus saldırganlığına karşı koymak için kıyılarda çalışmalı.” diyor.

Macaristan, Bulgaristan ve Romanya’daki iki haftalık tatbikat, gri bölge operasyonları denilen açık çatışma kışkırtma eşiğinin altında kalan, ancak her zaman her iki tarafın da kaçınmaya çalıştığı şeylere dokunma riski altındaki alana gölgeli bir pencere açtı: sıcak savaş.

Ancak bu beklenmedik jeopolitik dönüşte, (Macaristan’ın) merkezindeki Amerikan ve Macar subayları, Budapeşte’nin 60 mil doğusunda bulunan özel harekat kuvvetleri, ülkelerindeki iç politikadan ve komutanlarının benimsemiş olduğu şeflerinin Moskova ile yakın bağlantılarıyla ilgili sorulardan uzak durmaya çalıştılar:

Bay Trump, Macaristan’ın otoriter başbakanı ve Avrupa’nın önde gelen milliyetçilerinden biri olan Viktor Orban’ı, Orban’ın Rusya’nın demokratik kurumlara geri dönüşü ve bağlarının ısınması konusundaki endişelerine rağmen Mayıs’ta (2019) sıcak bir şekilde karşıladı.

Tatbikat sırasında düşman özel kuvvetler birlikleri tarafından bir saldırı bekleniyor.

Sovyet Bloku otuz yıl önce çökerken Batı değerlerini benimseme yönünde öncü olan Macaristan, Bay Orban’ın 2010’da göreve başlamasından bu yana farklı bir rota belirledi. Macaristan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO= müttefiki olsa da, Bay Orban’ın hükûmeti sivil toplum örgütlerine baskı yaptı, haber medyasının çoğunu müttefikleri kontrol altına aldı ve seçim sürecini partisinin lehine ilerletti.

Bay Orban’ın Washington’u ziyareti sırasında Trump, Macaristan’ın ekonomisinin yalnızca yüzde 1,15’ini savunma için harcadığı (NATO’nun oranının en düşük olanlarından biri) için rutin olarak eleştirmesine rağmen diğer ittifak liderleri tarafından belirlenen yüzde 2 hedefine ulaşamadığı gerçeğinden hiç bahsetmedi. Aynı şekilde Bay Trump, aynı konuda Almanya’ya yaptığı tekrarlanan eleştirilerden farklı olarak Macaristan’ın Rusya ile artan enerji bağları hakkında hiçbir şey söylemedi.

Bu arada Bay Trump, geçtiğimiz ay Japonya’daki uluslararası bir zirvende Putin’le yan yanayken sıcak bir şekilde selamladığı ve şaka yaptığı sırada, Rusya’yla ilgili iki taraflı görüşlerini reddetti.

Bu görünen çelişkiler sorulduğunda, komando tatbikatını denetleyen üst düzey Macar ve Amerikalı subaylar birbirlerine baktılar ve garip bir sessizliğin ardından sözlerini dikkatlice seçtiler.

10 ülkeden küçük komando ekipleri gizli keşif görevleri, potansiyel hedeflere gizlice yaklaşma ve bilgiyi yerel güçlere aktarma provası yaptı.

Macaristan’daki 1000 özel harekat birliğinin başında bulunan Tuğgeneral Tamas Sandor, ofisinde yaptığı röportajda, “Askerden askere ilişkiler, siyasi ortamda olup bitenlere karşı gerçekten dayanıklıdır. Profesyonel çizgimde kalıyorum.” diyor.

General Sandor’un kişisel yolculuğu birçok yönden Doğu Avrupa militanlarının 9/11 sonrası Soğuk Savaş rakiplerinden Afganistan’daki savaş alanlarındaki NATO müttefiki yoldaşlar (olmalarının) gelişimini izliyor

52 yaşındaki General Sandor, 1980’lerin sonunda Macaristan’ın Varşova Paktı’nın bir parçası olduğu orduya bir öğrenci olarak katıldı. Daha sonra Fort Leavenworth, Kan., Fort Bragg, N.C. ve Washington’daki Ulusal Savunma Üniversitesi’nde eğitim gördü. Amerikan kuvvetlerinin yanında Afganistan’da üç kere görev yaptı.

General, New Carolina Saints futbol takımının, Kuzey Carolina’da yaşadığı 2005 yılında Katrina Kasırgası’ndaki yıkımı ile başa çıkmak için mücadele eden kentin hayranlığından doğan fanatik bir hayranı.

Soyut Macar ayrılıkçıların kimyasal silahlar ürettikleri bir binaya sahte baskın düzenledi.

Karşısında oturan, burada, komşu Bulgaristan ve Romanya’da Amerikan liderliğindeki çalışmayı sürdüren Donanma SEAL’lerinin bir üyesi olan 47 yaşındaki Yüzbaşı Mark Schafer’dı.

“Fon müziğini duyuyoruz; sağır değiliz” diyen 1990’ların sonunda Bosna’ya yerleştirildiğinde ilk Avrupa ihtilafının tadına varacak olan Utica’nın yerlisi Yüzbaşı Schafer, siyasi suçluluktan bahsetti. Şu anda Doğu Kıyısı’ndaki 600 Donanma SEAL’e komutanlık ediyor ve 11 Eylül 2001’den bu yana savaş bölgelerine 15 defadan fazla görev yaptı.

Yüzbaşı Schafer, “Operasyon komutanı olarak, ortak yeteneklerimize odaklandım. Bu benim görevim.” diyor.

Özel Harekat tatbikatı, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesinden bu yana Amerika Birleşik Devletleri öncülüğünde yaptığı en büyük tatbikatlardan biriydi. Binlerce konvansiyonel Amerikan ve Avrupa askeri birliği ve Rusya yakınlarındaki Baltık sahillerinde sahte saldırı düzenleyen yaklaşık 50 gemiyi içeriyordu.

Tatbikat sırasında paraşütle atlama.

Üstelik Doğu Avrupa’da ve Baltık’larda sadece Amerikan komandoları Rusya’ya karşı koymuyor. İsveç ve Norveç özel kuvvetlerinin, yalnızca Kutup bölgesinde giderek artan rekabet için değil aynı zamanda etkili bir şekilde çalışmak ve buradaki taktikleri geliştirmek için doğru donanıma sahip olma konusunda da ipuçları verdiklerini söylüyor Maj. Orgeneral Kirk W. Smith, Avrupa’da birkaç Amerikan Özel Harekat kuvvetinin komutanı olan bir Afgan savaşı gazisi.

Çabalarında, ABD ve müttefikleri doğal bir dezavantajın üstesinden gelmek zorunda: Rusya gibi otoriter güçler aldatma ve yalancılığa dayanan hibrit çatışmalarla daha kolay zaman geçirir.

Amerikan yetkilileri, bu yıl Ukrayna’da yapılacak seçimlerde (21 Temmuz 2019 parlamento seçimleri), Rus destekli sosyal medyanın iki ülke arasındaki güvensizliği arttırmaya yönelik dezenformasyon çabalarında Amerikan Özel Harekat kuvvetlerini ve konvansiyonel birliklerini hedef aldıklarını söyledi.

5 Mart’ta Rus sponsorluğundaki bir site olan Novoros tarafından yayınlanan bir makalede, Ukrayna hükûmetinin ABD’li servis üyelerine Ukrayna pasaportları verdiğini iddia edilerek Amerikan kuvvetlerinin Rusya’ya sızmasına izin verildiği öne sürüldü. Amerikalı yetkililer, makalenin birden fazla Rus sosyal medya platformunda paylaşıldığını belirtti.

Tarbikat sırasında V-22 Osprey uçuş halinde.

İkinci örnek, 25 Mart’ta Ukrayna sınır servisinin ve muhtemelen Ukrayna halkının geniş bölümlerinin aldığı gizemli bir toplu metindi. Bu metinlerde, beş yıl önce geniş çapta aşağılanmış, Rusya’nın hizaladığı bir lideri görevden alan bir devrime dönüşen sokak protestolarına atıfta bulunarak Amerikan Özel Kuvvetlerinin seçimden önce “Euromeydan 3.0 protestosuna” başlayacağı belirtiliyordu. Metinler ayrıca Ukraynalıları askerlikten de caydırdı.

Amerikalı yetkililer, Ukraynalı yetkililerin sahte bilgilerin maskesini düşürmek için çabuk davrandıklarını ve halkı şüpheli buldukları mesajları bildirmeye çağırdıklarını söyledi.

General Smith, Rusya’nın çabalarına karşı koyulduğunu söyleyerek, “Bu çok uzun, sürdürülebilir bir kampanya olacak. Onlar yaralamaya çalışıyorlar. Bizim işimiz bunu tanımak ve onlarla rekabet etmek, onları karşı koymak ve bozmak.” (diyor)

Macar karargahına birkaç mil uzaklıkta, Bulgaristan ve Romanya’daki tesislerde komandolar, uydu haberleşmesi ve hassas vuruş yüzünden Rus siber saldırısı tarafından engellenen ileri teknoloji ekipmanlarının (söz konusu olduğu) senaryoları uyguladı.

Tatbikat sırasında Macar askeri komandoları ve özel polis kuvvetleri.

General Sandor (bununla ilgili), “Pusula ve haritalara döndü, başka bir şey yok. Bu eski okul. En iyisini umarız ve en kötüsüne hazırlanırız.” diyor.

10 ülkeden küçük komando ekipleri gizli keşif görevleri tatbikatı düzenlediler, potansiyel hedefleri gizlice sızdılar ve bilgileri yerel güçlere aktardılar. Diğer avlanma operasyonlarını düşman hatlarının gerisine sızan komandolar yaptı veya algılanmadan (düşman hedefleri) dışarı çektiler. Komutanlar, birkaç ülkede hızla gelişen, eş zamanlı gizli faaliyetleri koordine etme yeteneklerini arttırdılar.

Sabahın erken saatlerinde yapılan bir eğitim çalışmasında, M4 tüfek ve gaz maskeleriyle donanmış iki düzine Macar komandosu, yetkililerin Rus destekli Macar ayrılıkçıların klor ve diğer tehlikeli kimyasallardan kirli bir bomba yaptıklarından şüphelendiği terk edilmiş bir binaya baskın düzenledi.

Bir Cougar helikopteri ile binaya tepeden giren komandolar iki merdivenden hücum ederek bomba yapım materyallerini ve terörist liderleri ele geçirdi. Bugünün savaş alanında askerler cep telefonları taşıdı. Ve bu siber güvenlik çağında karşılaştıkları yeni tehlikelere bir selam çakarak, cep telefonu torbalarına yerleştirilen talimatlarda yoldaşlarına şunu söylediler: “Ölü bulunursam, tarayıcı geçmişimi sil.”