Amerikalı diplomatı kürsüden indiren Türk diplomat görevinden ayrıldı

18 Aralık 2019, 18:06

Köstence’de 19 Kasım 2019 tarihinde düzenlenen Mevlid-i Nebi programında, kürsüye çıkan Amerikalı diplomatın konuşmasına izin vermeyen Türk başkonsolos Sulhi Turan, Romanya’dan ayrılacağını açıkladı.

Başkonsolos Turan, pazar akşamı başkonsolosluk sayfasından yaptığı duyuruda, görevinden ayrıldığını ve önümüzdeki günlerde Türkiye’ye döneceğini bildirdi. Köstence’de 14 aydır devam ettiği görevini bırakma sebebine değinmeyen Turan, “Eşimle birlikte Sizleri her zaman dostane ve samimi düşüncelerle hatırlayacağız. Umarım sizler de bizi aynı duygularla hatırlarsınız.” diye kaydetti.

MEVLİD-İ NEBİ ETKİNLİKLERİNDE NELER YAŞANMIŞTI?

Mevlid-i Nebi haftası etkinlikleri kapsamında Köstence’de düzenlenen programda, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Bükreş Büyükelçi Yardımcısı Abigail Rupp, kürsüye konuşma yapmak üzere davet edildiği sırada Türk yetkililerin tepkisini çekmişti. Konuşmasına başlayan ABD’li diplomatı, Başkonsolos Turan, “Üzgünüm, konuşmanız programda yok.” diyerek engellemişti. Arkadan gelen Din İşleri Ataşesi Yunus Akkaya da, “Bu bizim programımız!” diye bağırarak konuşmacıya karşı sert tepki göstermişti. Bunun üzerine Amerikalı diplomat Rupp, “Misafirperverliğiniz için teşekkür ederim” diyerek aşağı inmişti.

ABD’li diplomatın kürsüden indirilmesi, Romanya’da “benzersiz bir skandal” olarak yorumlandı. Bu harekete tepki olarak Köstence senatörü Romen-Türk dostluk grubundan ayrıldı. Duayen gazeteci İon Cristoiu, Romen Dışişlerini Başkonsolos Turan’ı “persoana non grata-istenmeyen adam” ilan etme çağrısında bulunmuştu.

Bunlara da bakın: