Alupka’da Amethan Sultan müzesi: Efsaneye dokunmak

Haberler
Anife Bilal
25 Ekim 2019, 18:22
Anife Bilal
25 Ekim 2019, 18:22

Bugün efsanevi Kırım Tatar savaş pilotu ve Kırım Tatar halkının gururu Amethan Sultan’ın doğumunun 99. yıl dönümü.

20 Ekim 1920 tarihinde Kırım’ın Alupka şehrinde dünyaya gelen Amethan Sultan’ın babası Lak, annesi Kırım Tatarıydı. Amethan Sultan, hem Dağıstan’da hem Kırım Tatarları arasında milli kahraman olarak kabul ediliyor. Kırım’ın Alupka şehrinde 26 yıldır Amethan Sultan Müzesi faaliyet gösteriyor. Müzede efsanevi pilotun hayatı, savaş yılları ve test uçuşları faaliyetleri anlatılıyor.

Amethan Sultan Müzesi Alupka’nın dar sokakları arasında bulunuyor. Harita olmadan bulunması çok zor olan müze,  Yalta Birleşik Tarih ve Edebiyat Müzesi çalışanı Tefide Muhterem tarafından halk müzesi olarak 26 Şubat 1993 tarihinde açıldı.


Müze, 1872 yılında inşa edilmiş iki katlı taş binada yerleşiyor.


19. yüzyıldan kalma bina Ukrayna Sağlık Bakanlığı tarafından Kırım Mülkiyet Fonuna Amethan Sultan Müzesi için devredilmişti. 2007 yılında binada restorasyon çalışmaları yapıldı.


Müze bahçesinde LA-5 savaş uçağının maketi bulunuyor. Maket, Kırım Tatar halkının trajik hikayesini anlatan “Haytarma” filminin çekiminden sonra müzeye hediye edilmişti. 

Amethan Sultan, bu tipteki uçağı, 2. Dünya Savaşı sırasında kullanmıştı. Uçakta yer alan yıldızlar düşürülmüş düşman uçaklarının sayısını temsil ediyor. Uçağın her iki tarafında da 25 yıldız bulunuyor.

Müzede efsanevi pilot Amethan Sultan’ın hayatı, savaş yılları ve test pilot faaliyetleri anlatılıyor.

Girişte Amet-Han Sultan’ın büstü bulunuyor.


Müzenin duvarlarındaki nadir fotoğraflar Kırım Tatar pilotunun hayatını anlatıyor.


Serginin eşsiz parçalarından biri de Amethan Sultan’ın ceketi

Müzenin tavanında savaş uçaklarının maketleri asılı

Müzede, Amethan Sultan hakkında birçok bilgi bulmak mümkün. Örneğin, Amethan Sultan’ın kazandığı zaferleri hakkında bilgilerin yazılı olduğu posterler.

Ayrıca Amethan Sultan’ın nişanları, belgeleri, mektupları, kitapları ve özel eşyaları tanıtılıyor.


Müzede çeşitli uçak modellerinin fotoğraflarını görmek mümkün

Bu sene, Amethan Sultan’ın doğumunun 99. yıl dönümü dolayısıyla yeni sergi açıldı. Sergide, Amethan Sultan’ın okuduğu Kaça Havacılık Yüksek Okulu mezunlarının fotoğrafları bir araya getirildi.