Almanya'yı sarsan silahlı saldırı dehşeti: 2 ölü

Güncel
Ömer Cihad Kaya
10 Ekim 2019, 10:07
Ömer Cihad Kaya
10 Ekim 2019, 10:07

Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletinin Halle kentinde Türklerin işlettiği bir döner dükkanı ve sinagogun önünde silahlı saldırı meydana geldi. Saldırının bir neonazi tarafından gerçekleştirildiği ve saldırıyı canlı yayınladığı öğrenildi. Saldırıda iki kişi hayatını kaybetti.

“YAHUDİ DÜŞMANLIĞI İÇEREN BİR SALDIRI”

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Federal Başsavcılığın değerlendirmesine göre saldırının aşırı sağcı arka planı olduğu konusunda yeterli kanıtların bulunduğunu belirterek, “Mevcut bulgulara göre bunun Yahudi düşmanlığı içeren bir saldırı olduğunu varsayıyoruz.” ifadelerini kullandı.

SALDIRGANDAN YAHUDİLERİN KUTSAL GÜNÜNDE SALDIRI

Saldırının gerçekleştiği gün olan 8 Ekim, Yahudilerin en kutsal günü olan Yom Kippur (Kefaret günü) olduğuna işaret eden Seehofer, “Silahlı bir kişi yaklaşık 80 kişinin bulunduğu sinagoga girmeye çalıştı.” açıklamasını yaptı.

ALMAN SALDIRGAN SALDIRIYI KASK KAMERASIYLA KAYDETTİ

Saldırganın 27 yaşındaki Alman Stephan B. olduğu belirtildi. Stephan B’nin saldırıyı kask kamerasıyla kaydettiği, haberlerde yer alan görüntülerde sinagogun yakınında bulunan Yahudi mezarlığı önünde bir kadını ve dönercide bir müşteriyi öldürdüğünün görüldüğü kaydedildi.

Görüntülerde saldırganın Yahudilere yönelik hakaretlerde bulunduğunun duyulduğu aktarılan haberde, daha sonra saldırganın gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.

Alman basını, zanlının çektiği görüntüleri sosyal medyadan paylaştığını duyurdu.

SİNAGOG’A GİRMEYE ÇALIŞTI

Halle’deki Yahudi cemaatinin başkanı Max Privorozki, Alman basınına yaptığı açıklamada, saldırganın sinagoga girmeye çalıştığını ancak başarılı olamadığını söyledi.

Olay sırasında sinagogda bulunduğunu ifade eden Privorozki, güvenlik kamerasından saldırganı izlediklerini belirterek, saldırganın birkaç kez sinagogun kapısına ateş ettiğini ve ardından kapıya patlayıcı madde attığını kaydetti.

SALDIRGAN DÖNERCİDEKİ İNSANLARI DA HEDEF ALDI

Öte yandan, saldırıda dönercinin önündeki bir erkek müşterinin ve sinagogun yakınındaki bir kadının öldüğünü öğrenildi. Saldırganın, dönercide bulunan insanlara da ateş ettiği duyuruldu.

OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Halle kentini sarsan saldırıyla ilgili, Alman Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, “Halle’den korkunç haberler geliyor. Umarım polis saldırganı veya saldırganları mümkün olduğu en kısa zamanda yakalar.” dedi.

Öte yandan, saldırıda iki kişinin de yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi.