Almanya yasa dışı Kırım ziyaretlerine dair vatandaşlarını uyardı

09 Ağustos 2019, 13:22

Almanya Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilen topraklarını ziyaret etmekten kaçınmaları gerektiğini bildirdi.

LIGA.net haber sitesinin aktardığına göre Almanya Dışişleri Bakanlığının konuyla ilgili açıklama yayımlayarak uluslararası hukuk gereği Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası olmaya devam ettiğini, ancak şu anda Rusya tarafından kontrol edildiği hatırlattı.

Açıklamada Haziran 2015’ten bu yana, Ukrayna’nın anakarasından Kırım’a yapılacak bir seyahat için, yetkili Ukrayna makamı tarafından sadece belirli şartlar altında verilen izin belgesinin gerekli olduğu kaydedildi. Ayrıca, Bakanlık Rusya üzerinden hava veya deniz yoluyla Kırım’a girmenin Ukrayna yasalarını ihlal ettiği için (yasa dışı giriş) yasaklandığını ve işgal altındaki Kırım’da konsolosluk hizmetlerinin verilmediğini de söyledi.

ZİYARETLER UKRAYNA’DAN İZİN ALINARAK GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ardından Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da bulunan deniz limanları ve hava limanlarını ulaşıma kapatmıştı. İşgalciler tarafından yasa dışı olarak kullanılan söz konusu sınır kapıları üzerinden Kırım’a yapılan ziyaretler yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Ukrayna yasalarına göre, ülkenin işgal edilen bölgelerine giriş çıkışların, ancak Ukrayna’nın kontrolü altında olan kontrol noktaları üzerinden, Ukrayna yönetiminin izni alınarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ukrayna’nın ilgili yasalarına uymayan yabancı vatandaşların aleyhine kişisel yaptırım uygulanarak ülkeye girişleri yasaklanıyor.

Almanya
Kırım
Rus işgali
Ukrayna
yasa dışı ziyaret
Bunlara da bakın: