Almanya ile Kanada Dışişleri Bakanlarından Ukrayna ziyareti

Güvenlik
Anife Bilal
17 Ocak 2022, 10:38
Anife Bilal
17 Ocak 2022, 10:38

Almanya ve Kanada Dışişleri Bakanları, bugün Ukrayna’ya resmi ziyaret gerçekleştirecek. Bakanlar, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’nın daveti üzerine ülkeye gelecek. Öte yandan, görüşmelerin ana gündemi, Rus saldırganlığına karşı koyma konusu olacak.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, bugün resmi ziyaretleriyle Kıyiv’de bulunacaklar. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Basın Servisinden yapılan açıklamada, Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock’un Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile bir araya gelerek, Rus saldırganlığına karşı uluslararası çabaların yoğunlaştırılması, Normandiya formatı ve Kırım Platformu çerçevesinde atılan adımların koordinasyonu, Ukrayna’nın AB ve NATO’ya entegrasyonu, ikili ekonomik, enerji ve insani ortaklığın geliştirilmesi konuları müzakere edeceği aktarıldı. İki Bakanın saat 13.00’da çevrimiçi olarak ortak basın konferansı düzenleyeceği belirtildi.

KANADA DIŞİŞLERİ BAKANI 2 GÜN UKRAYNA’DA OLACAK

Öte yandan, Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly’nin 17-18 Ocak tarihleri arasında Ukrayna’da bulunacağını duyurulurken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile yapılan görüşme sırasında Rus saldırganlığına karşı koyma, Ukrayna güvenlik sektörünün güçlendirilme, ticaret, ekonomik, eğitim ve vize-göç alanlardaki ikili işbirliği konularının ele alınacağını bildirildi.

Kanada ile Ukrayna Dışişleri Bakanlarının ortak basın konferansı 18 Ocak’ta gerçekleşecek.