Almanya ve Hollanda'nın da DEAŞ'lı vatandaşları iade edilecek

13 Kasım 2019, 13:44

İçişleri Bakanı Soylu, Almanya ve Hollanda’nın kendi ülkelerine mensup DEAŞ’lı teröristleri, aileleri ve çocuklarıyla alacaklarını söyledi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’da bir otelde düzenlenen “Korucular Hizmet İçi Eğitim Semineri“nde konuştu.

”YOLUMUZDAN ÇEKİLMEYEN SONUÇLARIYLA YÜZLEŞİR”

Bakan Soylu, DEAŞ mensubu teröristlerin ülkeleri kabul etmeye yanaşmasa da geri gönderildiklerini belirterek, “Kimin kimi desteklediğine bakmıyoruz. Kendimize ait bir politikamız var ve onu tavizsiz uyguluyoruz. Yolumuzdan çekilen çekilir, çekilmeyen sonuçlarıyla yüzleşir.” ifadesini kullandı.

“İKİ ÜLKEYE HASSATEN TEŞEKKÜR EDERİM”

“Buradan iki ülkeye hassaten teşekkür etmek isterim. Biri Almanya, diğeri Hollanda” diyen Soylu, şöyle devam etti:

“Birinin içişleri bakanıyla diğerinin de adalet ve güvenlik bakanlarıyla yaklaşık 5 gündür yürüttüğümüz görüşmeler ve değerlendirmeler sonucu yapıcı bir tutum sergilediler. DEAŞ’tan kendi ülkemizde bulunan, aynı zamanda Suriye’de şu anda gözetimimiz atında bulunan Rasulayn ve Tel Abyad’ta hem TSK hem de Suriye Milli Ordusunun yakalayıp kendi gözetimimiz altına yani Cerablus ve Azez bölgesinde şu an gözetimimiz altında bulunan alanda tuttuklarımız da dahil olmak üzere kendi memleketlerine mensup DEAŞ’lı teröristleri aynı zamanda eşleri ve çocukları her birini alacaklarını dün akşam itibariyle teyit ettiler, dile getirdiler. “

Soylu, terörle mücadelenin kararlı bir şekilde devam ettiğini vurgulayarak, “Eğer terörle hep birlikte mücadele edilecekse kusura bakmayın herkes teröristine sahip çıkacak. Biz kimsenin teröristinin oteli değil, misafirhanesi değiliz.” dedi.

Bunlara da bakın: