Almanya ve ABD'den, Çin'e sert Doğu Türkistan tepkisi

Güncel
Oğuzhan Batur
03 Temmuz 2019, 18:31
Oğuzhan Batur
03 Temmuz 2019, 18:31

Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri, milyonlarca Uygur Türkünü tutuklayarak zorla toplama kamplarına gönderen Çin’e sert tepki gösterdi.

Euronews’ün haberine göre Berlin ve Washington, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde gerçekleşen kapalı oturumda, Pekin yönetimini Uygurları temel insani haklarından yoksun bırakmakla suçladı.

Toplantıda bulunan ve adının açıklanmasını istemeyen diplomatlar, ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Vekili Jonathan Cohen’in Çin’i Uygurları baskı altına almak ve kötü muamelede bulunmakla suçladığını dile getirdi.

MESAJDA ÇİN BASKILARINA VURGU

Alman ve Amerikalı büyükelçiler ile Çin’in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu arasındaki sert tartışmaların, Çinli diplomatın Almanya ile ABD’nin ülkesinin iç meselesinin BM Güvenlik Konseyi’nin gündemine getirme hakkının bulunmadığını söylemesinin ardından patlak verdiği kaydedildi.

Tartışmanın büyümesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, yaptığı açıklamada, “ABD, Çin’in Uygurlar, etnik Kazaklar, Kırgızlar ve (Doğu Türkistan’daki) diğer Müslüman azınlıklara yönelik son derece baskıcı uygulamalarından ve yurt dışında yaşayan Müslüman azınlıkların Çin’e dönerek geleceği belirsiz bir kaderle yüz yüze bırakılması için yapılan baskılardan derin endişe duymaktadır.” ifadelerini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi’nde yaşanan sert tartışmaya ilişkin bir açıklama da Çin Dışişleri Bakanlığından geldi.

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİNİ GİZLEMEYE ÇALIŞIYOR

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Pekin’de yaptığı açıklamada, BM’deki toplantının kapalı kapılar ardında yapılması gerektiğini ve konunun içeriğin medyaya nasıl sızdırıldığını bilmediğini söyledi.

Ayrıca Çinli Sözcü, “Konu Orta Asya ile ilgiliydi ancak Almanya ile ABD, Çin’in Sincan (Doğu Türkistan) politikalarıyla ilgili “mazur görülemeyecek” eleştirilerde bulundu. Çin’in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi de onların sözlerini sert bir şekilde reddetti. (Doğu Türkistan) konusu Çin’in iç meselesidir ve Güvenlik Konseyi’nin gündemiyle hiçbir ilgisi yok” diye konuştu.

Almanya’nın Birleşmiş Milletler misyonu ise tartışmayla ilgili herhangi bir yorum yapmadı. Tartışmaların ve Çin’e karşı eleştirilerin, 15 üyeli Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin BM Orta Asya İçin Önleyici Diplomasi Bölge Merkezi’nin oturumu sırasında yaşandığı aktarıldı. Bazı diplomatlar tartışmayı çok sert olarak tanımladı.