Almanya Tarım Bakanı: Rusya, Ukrayna limanlarını kasten engelleyerek açlığı silah olarak kullanıyor

Ekonomi
qha muhabir
11 Haziran 2022, 02:45
qha muhabir
11 Haziran 2022, 02:45

Almanya Tarım Bakanı Cem Özdemir, Ukrayna’daki ziyaretinde Ukraynalı mevkidaşı Mykola Solskyi ile duran tahıl ihracatı üzerine görüştü. Ukrayna’dan tahıl ihraç etmenin alternatif yollarını aradıklarını dile getiren Bakan Özdemir, “Rusya, Ukrayna limanlarına engel olarak açlığı kasten silah olarak kullanıyor” dedi.

Almanya Tarım Bakanı Cem Özdemir, Ukrayna’ya yönelik düzenlediği resmi ziyarette, Ukrayna Tarım Bakanı Mykola Solskyi ile Ukrayna’da duran tahıl ihracatı hususunda görüştü. Görüşmede, Ukrayna’dan tahıl ihraç etmenin alternatif yolları masaya yatırıldı.

RUSYA’NIN YENİ SİLAHI AÇLIK KRİZİ Mİ?

Bakan Özdemir, “Rusya, Ukrayna limanlarına engel olarak açlığı kasten silah olarak kullanıyor. Ukrayna limanlarının ve gemilerinin güvenliğinin garanti edildiğine dair güvenilir, etkili askeri garantiler olmadan Putin’in (Rusya Devlet Başkanı) sözüne güvenmek Ukrayna için kötü bir karar olur” değerlendirmesi yaptı. Özdemir, “Putin’in sözüne hiçbir şekilde güvenmem, ünlü bir yalancı olduğunu kanıtladı” ifadelerine yer verdi.

Rusya, 24 Şubat’ta başlattığı savaşta Ukrayna’daki tahılların ihracatına engel oluyor. Ukrayna dünyanın en çok tahıl ihracatı yapan 2’nci ülke olarak kaydediliyor. Tahıl ihracatının durmasıyla birlikte dünya, gıda krizi yaşıyor.