Almanya, Rusya’nın gaz, kömür ve petrol ithalatını azaltarak sonlandıracak

Ekonomi
qha muhabir
25 Mart 2022, 23:25
qha muhabir
25 Mart 2022, 23:25

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, Rusya’dan ithal edilen petrol ve kömürü yarıya düşürmek için yeni tedarikçilerle anlaştıklarını duyurdu.

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, ülkelerinin Rusya’ya karşı bağımlılığını azaltacağını duyurdu. Habeck, “Bu yaz itibarıyla Rusya’dan petrol ithalatını yarıya düşürebileceğimizi umuyoruz” dedi.

Alman Hükumeti bu yönde önlemler alarak Rusya’dan petrol ithalatını düşürme sinyalleri veriyor. Söz konusu karara ilişkin açıklama yapan Habeck, petrolle birlikte kömür ithalatının durdurulabileceğini paylaştı. Habeck, “Sonbahara kadar da Rusya’dan kömür ithalatını tamamen durdurabiliriz” ifadelerini kullandı.

Rusya’dan önemli ölçüde bağımsız olmayı hedefleyen Alman Hükumeti adına Bakan Habeck, petrol, doğal gaz ve kömür ithalatı için yeni tedarikçilerle anlaştıklarını açıkladı.

HABECK: PETROL İTHALATI YÜZDE 35’TEN YÜZDE 25’E, GAZ İTHALATI YÜZDE 55’TEN 40’A DÜŞTÜ

Habeck, Rusya’dan petrol ithalatını yüzde 35’ten yüzde 25’e, gaz ithalatını yüzde 55’ten yüzde 40’a düşürdüklerine işaret etti.

Bu kapsamda Habeck, 2024’ün ortalarına kadar enerji alanında büyük ölçüde bağımsız olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Bakan Habeck daha önce parlamentoda yaptığı konuşmada, “Rusya’ya enerji ambargosu için hazır değiliz. Bu enerji güvenliğimizi tehlikeye atacaktır” demişti.