Almanya, Rus doğalgazı için euro ile ödeme konusunda Moskova'dan güvence aldı

Ekonomi
Mehmet Berk Yaltırık
01 Nisan 2022, 01:02
Mehmet Berk Yaltırık
01 Nisan 2022, 01:02

Almanya, Rusya’dan Avrupalı şirketlerin Rus doğalgazı için ruble ile ödeme yapmak zorunda kalmayacaklarına dair güvence aldığını duyurdu. Buna göre Avrupalı şirketler Rus doğalgazı için euro ile ödeme yapabilecek.

Almanya Hükumeti tarafından 30 Mart 2022’de yapılan yazılı bir açıklamaya göre Almanya Başbakanı Olaf Schulz, Rusya’dan satın alınacak doğalgaz için Avrupalı şirketlerin euro üzerinden ödeme yapmaları hususunda Moskova’dan güvence alındığını duyurdu.

Açıklamaya göre Başbakan Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talebi ile 30 Mart’ta telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Putin’in, 1 Nisan’da çıkacak kararname ile doğalgaz sevkiyatının ruble üzerinde yapılmasını öngöreceğini ifade ettiği, bununla birlikte görüşme sırasında Gazprom Bankası’na euro cinsinden ödemeye devam edecek Avrupalı sözleşmeli ortaklar için herhangi bir değişikliğin söz konusu olmayacağını söylediği aktarıldı.

Almanya hükumeti, söz konusu için Moskova’dan yazılı açıklama istedi.

Bilindiği gibi Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, 28 Mart 2022’de Bakanlar Kurulu, Merkez Bankası ve Gazprom’a “dost olmayan ülkelere” doğalgaz ve petrol satışının ödemelerinde Rus rublesine geçmek için gerekli önlemleri alma talimatı veren kararı imzalamıştı. Kremlin’in internet sitesinde yayınlanan belgede, Rus para birimine geçişin sözleşmeler tarafından belirlenen arz miktarları ve fiyatlar korunarak yapılması gerektiği ifade edilmişti.