Almanya Parlamentosuna seslenen Zelenskıy: Başka bir ülkenin uydusu olmak istemiyoruz

Güncel
qha muhabir
17 Mart 2022, 14:40
qha muhabir
17 Mart 2022, 14:40

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Almanya Parlamentosuna video konferansla katılarak, Almanya’ya Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşla ilgili seslendi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Avrupa’nın ortasında, özgürlük ile özgürlük yoksunluğu arasında bir duvar var” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, video konferansla Almanya Parlamentosuna katılarak parlamenterlere seslendi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Almanya’nın Ukrayna’ya destek olmak yerine, söz konusu ülkeler arasında duvar örüldüğünü aktardı.

CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY: HER BOMBA AVRUPA İLE ÖRÜLEN DUVARA TAŞ EKLİYOR

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Siz bizim Avrupa Birliği üyeliğimizi erteliyorsunuz ve bunu siyaset sanıyorsunuz. Bu siyaset değil… Yeni Berlin Duvarı olmasını mı istiyorsunuz? Avrupa’yı bölen bir duvar yükseliyor ve siz bunu anlamıyorsunuz. Her bomba, Avrupa ile aramızda örülen duvara yeni taş ekliyor” dedi.

“BİZ BAŞKA BİR ÜLKENİN UYDUSU OLMAK İSTEMİYORUZ”

Zelenskıy, Ukrayna’nın Mariupol kentinde devam eden Rus saldırısını işaret ederek, “Ben size Mariupol vatandaşları adına sesleniyorum. Kenti yerle bir ediyorlar. Binlerce kişiyi öldürüyorlar ve bu 7/24 devam ediyor” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Biz başka bir ülkenin uydusu olmak istemiyoruz. Siz duvardan dolayı bunu görmüyorsunuz. Mücadele ederken biz tam da bu duvara çarpıyoruz” dedi. Alman halkına seslenen Zelenskıy, “80 yıl sonra bir daha 2’nci Dünya Savaşı yaşanmasına izin vermemeniz gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Zelenskıy: Bir kez daha 2’nci Dünya Savaşına izin vermemeniz gerekiyor

ZELENSKIY: DUVARIN ÖTESİNE GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİM

Almanya Parlamentosundaki seslenişinde Ukrayna’ya destek olanlara teşekkür eden Zelenskıy, “Ekonominin ötesine ahlaki değerleri koyan işletmelere minnettarız, bu duvarı yıkmaya çalışanlara minnettarız. Aynı zamanda ekonomik çıkarlarla çocuklarımızın geleceği arasında çocuklarımızı seçenlere barışı seçenlere minnettarız. Bu duvarın ötesine geçenlere teşekkür etmek istiyorum. Onlar sorumluluklarını biliyorlar. Biz insanların kurtulmasından bahsederken ne demek istediğimizi biliyorlar. Sizin yapabildikleriniz olmaksızın bizim ayakta durmamız zor olacaktır” ifadelerini kullandı.

“SAVAŞI DURDURMAK İÇİN YAPTIRIM VE YARDIMLARDA GEÇ KALINDI”

Zelenskıy, açıklamasının devamında, “Politikacılar hep bir daha asla diyorlar ancak bu kelimelerin anlamsız olduğunu gördük” dedi. Ayrıca Zelenskıy, “Savaşı durdurmak için bazı yaptırım ve yardımlarda çok geç kalındı” değerlendirmesini yaptı.