Almanya Parlamentosu, Ukrayna'ya ağır silah tedarik etmeyi kabul etti

Haberler
Anife Bilal
13 Nisan 2022, 18:45
Anife Bilal
13 Nisan 2022, 18:45

Almanya’da iktidardaki hükumet koalisyonu, Ukrayna’ya ağır silah tedarik edilmesini öngören kararı kabul etti. Bundan sonra Almanya, daha hızlı bir şekilde Ukrayna’ya ağır silah gönderecek.

Almanya Hür Demokratik Partisi (Freie Demokratische Partei – FDP) Milletvekili ve savunma uzmanı Marcus Faber, Almanya Parlamentosunun iktidar koalisyonunun Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ağır askeri teçhizat tedarik etmeyi desteklediğini duyurdu. Sosyal medyada açıklama yapan Faber, “Sevgili dostlar, Almanya şimdi Ukrayna’ya hızlı bir şekilde ağır ekipman teslim edecek. FDR ile birlikte koalisyondaki ortaklarımızı buna ikna edebildiğimiz için çok memnunum.” dedi.

ALMANYA’DAN UKRAYNA’YA SİLAH TEMİNİNE YEŞİL IŞIK

Alman milletvekiline göre Almanya Ukrayna’ya Leopard 1 tankları, Marder askeri zırhlı araçları ve Biber seyyar hücum köprüsü sağlamayı planlıyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, daha önce Ukrayna’ya silah temini hususunda bir açıklama yapmıştı. Baerbock, Rus işgaline karşı kendini koruması için Ukrayna’nın daha fazla askeri malzemeye, özellikle ağır silahlara ihtiyacı olduğunu vurgulamıştı.