Almanya'nın işgalci Rusya'yı AKPM’ye geri döndürme çabaları

Haberler
Anife Bilal
08 Nisan 2019, 16:50
Anife Bilal
08 Nisan 2019, 16:50

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) bugün başladığı ilkbahar oturumunda Rus yanlısı lobi, örgütün ilkelerine karşı çıkarak Rusya Federasyonu heyetine karşı uygulanan yaptırımları kaldırma girişimlerine devam edecek.

Ukrayna’nın Eurointegration gazetesine konuşan birkaç diplomat, bazı Alman milletvekillerinin AKPM’nin bugün başladığı ilkbahar oturumunda Rusya Federasyonu heyetine karşı uygulanan yaptırımların kaldırılmasını sağlamayı planladığını doğruladı. Diplomatlar, Almanya’nın daha önce de Rusya üzerine uygulanan baskıyı hafifletmek pahasına bile onunla diyalog yürütmeyi tercih etmesi gerçeğini asla gizlemediğini belirtti.

Gazetenin haberine göre bu sefer Rus yanlısı lobi AKPM oturumu öncesinde koordineli kampanya yürüttü. Ayrıca söz konusu girişimin içinde Almanya koalisyon hükûmetindeki iki ana gücün (Hıristiyan Demokrat Birliği-CDU/CSU ve Sosyal Demokrat Parti) temsilcileri yer alıyor.

Bununla bağlantılı olarak birkaç gün önce iki partinin temsilcileri AKPM Başkanı adına mektup göndererek AKPM’nin ihlalci devletlerin heyetlerine yaptırım uygulama hakkını kaldırmak için yaptırım kurallarını elden geçirmesini talep ettiler.

Aynı zamanda söz konusu Alman heyetinin AKPM’de yürüttüğü çalışmalarda diğer ülkelerin heyetlerini Ukrayna ile Rusya arasında yürütülen mücadelenin güya “seçim öncesi manipülasyon” olduğunu ve Avrupa’nın buna destek vermemesi gerektiği konusunda ikna etmeye çalıştığı da ifade edildi. Ayrıca söz konusu Alman milletvekilleri, Rusya’nın üzerindeki yaptırımların kaldırılması ve AKPM’ye dönmesi gerektiğini iddia ederek bu fikrin Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından da desteklendiğini iddia ediyorlar.

UKRAYNA’DAN AKPM’YE UYARI

Öte yandan, Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Temsilcisi Dmitriy Kuleba, AKPM’yi Rusya’ya karşı yaptırımların kaldırılmaması konusunda uyardı.

Twitter üzerinden açıklama yapan Kuleba, “Pazartesiden itibaren AKPM’yi takip edin. Sıradaki çarpışma yaşanacak. Daha öncekilerde biz kazandık. Ancak bu sefer Thorbjorn Jagland ve çok güçlü ülke liderliğindeki çok etkili güçler (kazanırlarsa tek tek açıklayacağım) AKPM’yi kendisine “kimyasal hadım” yapmaya ikna edecek.” diye kaydetti.

2014 yılında gerçekleşen Kırım’ın işgalinden sonra Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Rusya heyetinin oy hakkını ve yönetim organlarında temsil hakkını elinden almıştı.
2014’ten beri Rusya yanlısı lobi Rus heyetinin örgüte geri dönmesini sağlamak için devamlı çeşitli yollara başvuruyor.

Ekim 2018’te yapılan AKPM oturumunda yapılan tartışmalar Rusya’nın AKPM’ye geri dönmesine izin veren yönetmelik değişikliklerinin çoğu milletvekili tarafından desteklenmediğini göstermişti. Başarısız oylamadan kaçınmak için karar tasarısını sunan milletvekili Petra De Sutter ilgili oylamayı gelecek seneye kadar ertelemeyi önermişti.