Almanya, Navalnıy'in Noviçok ile zehirlendiğini açıkladı

Haberler
Anife Bilal
03 Eylül 2020, 18:16
Anife Bilal
03 Eylül 2020, 18:16

Alman hükumeti, Rusya’da toksik zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan ve tedavisi Berlin’de devam eden, Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiği açıkladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeyi talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti.

Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

MERKEL: NAVALNIY SUSTURULMAYA ÇALIŞTI

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Aleksey Navalnıy’ın zehirlendiğinin kesin olarak tespit edilmesinin ardından basın açıklaması yaptı.

Merkel, “Kesin olan Aleksey Navalnıy’ın bir şuçun kurbanı olduğu ve susturulmak istendiğidir. Hükümet adına bunu sert şekilde kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

Merkel, Rus hükümetinden bu süreci açıklamasını beklediklerini dile getirerek, “Şu anda sadece Rus hükümetinin yanıtlayabileceği ve yanıtlaması gereken çok ciddi sorular var.” diye belirtti.

Aleksey Navalnıy’ın kaderinin dünya çapında ilgi gördüğünü vurgulayan Merkel, tüm dünyanın bu konuda cevap beklediğini bildirdi.

AB VE NATO RUSYA’DAN SORUŞTURMA TALEBİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rus muhalif Aleksey  Navalnıy’ın zehirlendiğinin kesin olarak tespit edilmesinin ardından sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Stoltenberg, “Askeri amaçlı ve sinir sistemini etkileyen maddenin kullanılmasını kınıyorum. Bu durum Rusya’nın tam ve şeffaf bir  soruşturma yürütmesini daha da acil bir hale getirmektedir. Almanya ve bütün NATO  müttefikleri ile bunun sonuçları hakkında istişarelerde bulunacağız.” diye kaydetti.

AB: NAVALNIY OLAYI ÇÖZÜMSÜZ KALMAMALI

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de AB’nin Navalny’ın zehirlenmesini kınadığını vurgulayarak, “Kimyasal silahların kullanımı hiçbir şart altında  kabul edilemez. Bu uluslararası hukukun ihlalidir.” dedi.

Rusya’nın acilen bir soruşturma yürütmesi gerektiğini belirten Borrell, “Aleksey Navalnıy olayı çözümsüz kalmamalı, sorumlular adalet karşısına çıkarılmalıdır.” diye ifade etti.

RUSYA TÜM SUÇLAMALARI REDDEDİYOR

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün Moskova’da düzenlenen basın toplantısında, Alman hükumetinin Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiği yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili Rusya’ya yönelik suçlamaları kabul etmediklerini belirten Peskov, “Rusya’yı suçlamak için herhangi bir neden yok. Bu konuda dikkatlice konuşmak gerekiyor. Bu bağlamda, herhangi bir suçlamayı kabul etme eğiliminde değiliz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Almanya’ya konuyla ilgili başvuruda bulunduğunu hatırlatan Peskov, “Soruşturma kurumumuz gerekli araştırma çalışmalarını yürütüyor. Bu eylemlere Alman tarafının bilgileri yardımcı olur… Konuyla ilgili en yakın zamanda bilgi alacağımızı umuyoruz.” dedi.

Öte yandan Peskov, Almanya’dan bilgi gelmediği için soruşturmanın başlatılmadığını savundu.

NAVALNIY’A NE OLDU?

Navalnıy’ın, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Basın Sözcüsü Yarmış, Navalnıy’ın havaalanında içtiği çaya katılan bir maddeyle zehirlenmiş olabileceğini ifade etti.

Öte yandan Navalnıy’ın yoğun bakıma alındığı hastanenin doktorları, zehirlenme de dahil olmak üzere çeşitli teorileri düşündüklerini söyleyerek kesin bir teşhisi henüz koyamadıklarını açıklamışlardı. Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü.