Almanya, NATO Mukabele Gücü'ne 15 bin asker gönderecek

Güncel
qha muhabir
29 Haziran 2022, 12:22
qha muhabir
29 Haziran 2022, 12:22

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarıyla bağlantılı olarak NATO Mukabele Gücü’ne 15 bin asker, 65 uçak ve 20 gemiyle katkı sağlanacağını bildirdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yeni askeri müdahalenin genişletileceğini duyurmuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) müttefikleri Rusya’ya karşı birlik olma yolunda ilerliyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla ilişkili olarak NATO Mukabele Gücünün yeni askeri müdahalenin genişletileceğini ve asker sayısının 300 binin üzerine çıkacağını duyurmuştu.

ALMANYA, NATO MUKABELE GÜCÜNE KATKI SAĞLAYACAK

İspanya’nın başkenti Madrid’deki NATO Zirvesi öncesinde konuşan Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Almanya’nın üzerine düşen katkıyı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Bakan Lambrecht, NATO Mukabele Gücüne 15 bin asker, 65 uçak ve 20 gemi ile katkıda bulunacağını açıkladı. Ayrıca, Alman Bakan Lambrecht, Rus saldırılarına karşı mücadele eden Ukrayna’ya üç tane motorlu obüs (Panzerhaubits-2000) daha göndereceklerini dile getirdi.