Almanya Köln’de cuma günlerine mahsus ezan kararı!

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ekim 2021, 15:21
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ekim 2021, 15:21

Almanya’nın Köln kentinde cuma günlerine mahsus yeni ezan kararı alındı. Köln Büyükşehir Belediyesinin başlattığı proje kapsamında Köln’deki camilerden, cuma günleri hoparlörlerden ezan okunabilecek.

Almanya’nın Köln kentindeki camilerden cuma günleri öğlen ezanları hoparlörlerden okunabilecek. Köln Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan pilot proje kapsamında 2 yıl boyunca camiler, 10 dakikayı geçmemek kaydıyla okunabilecek ezanın ses seviyesi de, caminin bulunduğu yere göre belirlenecek.
Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker, “Bu projeyi dinin karşılıklı kabulünün bir işareti ve anayasal olarak korunan din özgürlüğüne bağlılık olarak değerlendirmek gerekir” şeklinde açıklamada bulundu.

“MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZ KÖLN ŞEHRİNİN AYRILMAZ BİR PARÇASI”

Belediye Başkanı Reker, “Müslüman hemşerilerimiz Köln şehrinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bundan şüphe duyan herkes Köln’ün kimliğini ve barış içinde bir arada yaşamamızı sorguluyor. İlimizdeki kilise çanlarının yanı sıra müezzinin çağrısını duyduğumuzda, Köln’de çeşitliliğe değer verildiğini ve yaşandığını görürüz“ dedi.