Almanya, Kırım Platformu'nun çalışma alanlarından birine liderlik edecek

Haberler
Anife Bilal
18 Ocak 2022, 10:36
Anife Bilal
18 Ocak 2022, 10:36

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Almanya’nın Kırım Platformu’nun çalışma alanlarından birine liderlik yapmaya hazır olduğunu açıkladı. Almanya, Kırım Platformu Yaptırım ve İşgali Tanımama Politikasını Güçlendirme Çalışma Grubu’nun eşbaşkanlığını yapacak.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, dün Kıyiv’e resmi ziyaret düzenledi.  Baerbock, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile bir araya geldikten sonra iki bakan ortak basın konferansı düzenledi. Basın konferansında konuşan Kuleba, Almanya’nın Kırım Platformu Yaptırım ve İşgali Tanımama Politikasını Güçlendirme Çalışma Grubu’nun eşbaşkanlığını yapmaya hazır olduğunu duyurdu. 

Daha önce, Ukrayna’nın değişik ülkelere Kırım Platformu’nun farklı çalışma gruplarına liderlik teklif ettiğini hatırlatan Kuleba, “Bugün, Almanya’nın işgali tanımama politikası konusunda Kırım Platformu’nda liderlik yapmaya hazır olduğunu öğrendim. Bu beni çok mutlu etti. Bu, Alman diplomasisinin gerçek liderlik yaklaşımının bir teyididir. Umarım bu yaklaşım gelecekte de aynı kalır.” dedi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu; Ukrayna’nın, Kırım’daki Rus işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun yaptırım ve işgali tanımama, insan hakları, kültürel miras, çevre ve ekonomi gibi farklı yönlerde ve birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı. Zirveye katılan 46 ülke ortak Kırım Platformu Deklarasyonu imzaladı.