Almanya: Kırım'ın işgali devam ederken Rusya G7'ye geri dönemez

04 Haziran 2020, 13:48

Almanya hükumeti, Rusya’nın G7 Zirvesine geri alınmasına karşı çıktı. Hükumetten yapılan açıklamada, Rusya’nın Kırım’ı işgali dolayısıyla G7’den çıkarıldığı ve işgalin devam etmesi nedeniyle onun geri alınması için hiçbir nedenin bulunmadığı belirtildi.

Alman Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, dün yaptığı açıklamada, 2014 yılında Rusya’nın G8 Zirvesinden çıkarma kararının alındığını ve bundan dolayı görüşmelerin G7 formatında yapıldığını belirtirken, “Karar uluslararası hukuka aykırı olan Kırım’ın işgali dolayısıyla alındı. İşgal devam ediyor, yani ilgili kararın alınmasına sebep olan neden geçerliliğini korumaya devam ediyor.” dedi.

Sözcü ayrıca, “Bu duruma son vermek Rus yönetiminin ellerinde.” diye kaydetti.

ABD BAŞKANI TRUMP, RUSYA’YI DAHİL ETMEK İSTİYOR

Daha önce ABD Başkanı Donald Trump, “G7’nin, dünyada olanları düzgün bir şekilde temsil ettiğini hissetmiyorum.” ifadelerini kullanmış ayrıca zirveye katılan ülkeler grubunun “miadını doldurduğunu” kaydederek “Gruba, Rusya, Hindistan, Güney Kore ve Avustralya’nın da eklenmesini istiyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Avrupa Birliği ve Kanada Donalt Trump’ın söz konusu teklifine karşı çıkmıştı.

G7, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşuyor.

SON ZİRVE FRANSA’DA YAPILMIŞTI

Son zirve, 25 Ağustos 2019 tarihinde Fransa’nın Biarritz kasabasında gerçekleşmişti. ABD Başkanı Trump’ın, zirve öncesi Kırım’daki işgal ve Donbas’taki savaşı devam ettiren ve saldırgan tavırlarıyla bölgesinde tehdit oluşturan Rusya’nın, G7’ye geri dönmesi yönünde bir söylemi olmuştu. Trump’ın bu sözleri, liderler tarafından destek görmese de zirveye damgasını vurmuştu.


Almanya
G7 ZİRVESİ
İşgal Altındaki Kırım
Rusya