Almanya, Fransa, İtalya ve Romanya liderleri, savaştan ağır etkilenen İrpin kentini ziyaret etti

Güncel
qha muhabir
16 Haziran 2022, 18:23
qha muhabir
16 Haziran 2022, 18:23

Almanya Başbakanı Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İtalya Başbakanı Draghi ve Romanya Cumhurbaşkanı Iohannis Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile görüşmek üzere Kiyiv’e geldi. Liderler İrpin kentini ziyaret etti.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv 16 Haziran 2022 tarihinde 4 Avrupa liderini ağırladı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile görüşmek üzere Kıyiv’e gelen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis, başkentin kuzeybatısında bulunan İrpin kentini ziyaret etti.

Ziyaretleriyle Ukrayna’ya ve halkına yönelik desteklerini göstermek ve Avrupa’nın birliği konusunda bir mesaj iletmek istediklerini belirten liderler, İrpin’de Rus saldırılarının yol açtığı yıkıma tanık olduklarını dile getirdi.

SCKOLZ: BİLİNENDEN DAHA KÖTÜ MANZARALARLA KARŞILAŞTIK

Başbakan Scholz, İrpin ve Buça’nın, Rus savaşının akıl almaz gaddarlığının sembolü haline geldiğini söyledi. Bilinenden daha kötü manzaralarla karşılaştıklarını söyleyen Scholz, “Rusya, insan hayatını hiçe sayarak büyük bir gaddarlıkla sürdürdüğü bir savaş neticesinde savaşla alakası olmayan ve hiçbir askeri unsurun bulunmadığı bir bölgeyi ağır silahlar kullanarak harabe çevirdi ve insanları öldürdü. Bu kabul edilebilir bir durum değildir” ifadelerini kullandı.

MACRON: İRPİN, HALK VE ORDUNUN KAHRAMANLIKLARINI HATIRLATIYOR

Cumhurbaşkanı Macron, “(Buça ve İrpin) ikisi de kahraman şehirler çünkü, diğer şehirlerin yanı sıra Ukraynalılar Kıyiv’e inen Rus ordusunu burada durdurdu. Bu yüzden hem ordunun hem de Ukrayna halkının kahramanlığını hayal etmelisiniz” şeklinde konuştu.

DRAGHİ: HER ŞEYİ YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ

Başbakan Draghi, “Her şeyi yeniden inşa edeceğiz. Onlar, anaokullarını ve çocukların bahçelerini yok ettiler. Her şey yeniden inşa edilecek. Zaten tüm bunlara başlandı” dedi.

Liderler öğle saatlerinde Zelenskıy tarafından kabul edildi ve daha sonra görüşme salonuna geçti.