Almanya Federal Meclisi, Holodomor'u soykırım olarak tanımaya yanaşmıyor

22 Ekim 2019, 10:26

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’da Sovyetler tarafından işlenen büyük insani suçlardan biri olan, 1932-1933 yılları arasında gerçekleşen ve “Holodomor” olarak anılan sun’i açlığın, Ukrayna halkına yönelik bir soykırım faaliyeti olarak tanınmasına karşı çıktı.

21 Ekim 2019 tarihinde Alman Federal Meclisi (Bundestag) Dilekçe Komitesinde, 1932-1933 yıllarındaki Holodomor’u Ukrayna halkına yönelik soykırım olarak tanınması için verilen dilekçe incelendi.

KOMİTE ÜYESİNDEN ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA TEPKİ

Komite üyesi Arnold Vaatz konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Almanya Dışişleri Bakanlığının Holodomor’un soykırım olarak tanınmasına karşı çıktığını belirterek, “Dışişleri Bakanlığı dilekçenin soykırım kavramının 1951’e kadar tanımlanmadığı gerekçesiyle reddedilmesini istiyor. Bana göre, bu argüman hayli teknokratik. Diğer argüman ise Ukraynalılar dışında Rusya, Kafkasya’da ve diğer bölgelerde de kurbanların olmasıdır. Bana göre, bu argümandan çok bahaneye benziyor. Federal Mecliste, iki dönem öncesinde de benzer bir dilekçe verilmişti. Dışişleri Bakanlığı benzer argümanları kullanarak tepki göstermişti. Ben bu tür argümanları tehlikeli buluyorum. Onlar, bugün bizim Almanya’daki Ulusal Sosyalist rejimin, yasa dışı eylemlerine haklı olarak verdiğimiz değerlendirmelerle çelişiyor. Çünkü buna bakılırsa, Naziler de bu kavramın tanımlanmasından önce ortaya çıkan Hitler soykırımının da uygun bir şekilde yeniden değerlendirilmesini talep etmeye başlayacak. Çünkü bu olayda 1951’den önce yaşandı.” ifadelerini kullandı.

Arnold Vaatz’a göre, Dilekçe Komitesi büyük ihtimalle Dışişleri Bakanlığının değerlendirmelerine uyarak; dilekçeyi reddedecek.

Nisan 2019’da Almanya Parlamentosunun (Bundestag) resmi sitesinde, Ukrayna’da 1932-1933 yılları arasında Holodomor olarak anılan suni açlığın Ukrayna halkına yönelik soykırım olarak tanınması için dilekçe yayımlanmıştı. Dilekçe 56 binden fazla imza toplamıştı.

HOLODOMOR(SUN’İ AÇLIK)

1932-1933 Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde dönemin Komünist Parti lideri Josef Stalin tarafından uygulanan politikalarla toplu açlık meydana getirildi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, buna karşı Rusya Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor.

HER DAKİKADA 24 İNSANIN HAYATINI KAYBETTİĞİ FELAKET

Bilim insanlarının açıkladığı rakamlara göre Holodomor sırasında 3 ila 7 milyon insanın hayatını kaybettiği ifade ediliyor. Haziran 1933’te her gün 34 bin kişinin, her saat 1440 kişinin ve her dakika 24 insaın hayatını kaybettiği belirtiliyor. Bu ürkütücü bilanço, bir ülke nüfusu kadar insanın yarım yılda yok olduğunu gösteriyor. Neredeyse her Ukraynalı aile, fertlerinden birkaçını bu felaket sonucunda kaybetti.

Bu suçun boyutları ve sebepleri uzunca bir süre insanlardan ve dünya kamuoyundan saklanmaya çalışıldı. Sovyetler döneminde Holodomor ile ilgili herhangi bir hatırlama durumunda insanlara hapis cezası veriliyordu.

Holodomor suni bir şekilde bir milleti yok etmeye yönelik eylemler bütünüydü. Sovyet Rusya’dan ayrılmak istediği için Ukrayna’ya karşı uygulanan bir cezaydı ve Ukrayna halkını pasifize etmek hedeflenmişti.

Ancak, Ukraynalılar bu baskı ve acı ile dolu tarihi hafızasında diri tuttu. Ukrayna bağımsızlığını ilan ettikten sonra Ukraynalılar Holodomor kurbanlarını anma ve gündeme getirme fırsatı buldu. 26 Kasım 1998 tarihinde dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile Kasım ayının son Cumartesi günü “Holodomor Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan edildi. Ülkede, 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile, Holodomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi halinde ceza verilmesini öngören yasa kabul edildi.

16 ÜLKE HOLODOMORU SOYKIRIM OLARAK TANIDI

Ukrayna her yıl kasım ayının sonunda 85 yıl önceki faciada yaşamını yitirenleri anıyor.

Günümüzde 16 ülke; Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru Holodomor’u soykırım olarak tanıyor.


Almanya
HOLODOMOR