Almanya’daki Türkler, Afrikalı gencin cenazesini yakılmaktan kurtardı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Aralık 2020, 17:15
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Aralık 2020, 17:15

Almanya’da ölen ve kimsesiz olduğu için cenazesi yakılmak istenen Afrikalı Müslümanın cenazesine Türkler sahip çıktı. Almanya’daki bir Türk grup, cenazenin defnini dualarla gerçekleştirdi. Konuya ilişkin paylaşımda bulunan YTB Başkanı Eren, “Vatandaşlarımızın duyarlılığı takdirin ötesinde.” diyerek Hasan’ın Afrika’daki köyünün imamının “Eğer Türkler varsa içimiz rahat, onlar gerekeni en iyi şekilde yapar.” sözlerini paylaştı.

Almanya’nın Günzburg kentinde ölen ve kimsesiz olduğu için cenazesi günlerce morgda bekletilen Fildişi Sahilleri uyruklu Hasan isimli gencin cenazesi yakılmaktan son anda Türkler tarafından kurtarıldı. Almanya’nın Günzburg kentinde hayatını kaybeden Lassina Konate (Hasan)’ın cenazesi, Almanya’da yakınları olmadığı için ve ülkesine nakli de ailesinin imkânlarını aştığı için haftalardır Günzburg hastanesi morgunda bekledi. Afrika, Fil Dişi Sahilleri’nden gencin cenazesi son çare olarak yakılacaktı. Ancak Müslüman olduğu bilinen genç için, hastane yetkilileri tarafından DİTİB Günzburg camisine haber verildi.

Günzburg Camii Dernek Başkanı Yılmaz Kum, Ulm DİTİB Camii başkanı Hasan Yıldız ve Almanya Yozgat Dernekleri Federasyonu (AYDER) Genel Başkanı Alper Başkurt konuyla ilgilenerek defin için merhum Hasan’ın ailesine ulaştı cenazenin Günzburg’a defnedilmesi gerektiği bilgisini verdi.

“EĞER BİR YERDE TÜRKLER VARSA İÇİMİZ RAHAT”

Süreci takip eden Hasan’ın Afrika’daki köyünün imamının söylediği sözler duyanları derinden etkiledi. Afrikalı İmam, Türklerin cenazeyi sahiplenmesinden duyduğu memnuniyeti, “Eğer Türkler varsa içimiz rahat, onlar gerekeni en iyi şekilde yapar.” sözleriyle dile getirdi.

ALMANYA’DAKİ TÜRKLER AFRİKALI HASAN’I KİMSESİZ BIRAKMADI

Yıkanmasından defnedilmesine kadar, cenazeyi sahiplenen Türk’lerden biri olan Almanya Yozgat Dernek Federasyonu Temsilcisi (AYDER) Federasyonu başkanı Alper Başkurt, şunları kaydetti:
“Annemi bir kaç hafta önce kaybettim. Pandemi dolayısıyla öz annemin cenazesinde memleketim Yozgat’ta bulunamadım ama bakın Allah’ın işine ki daha önce yüzünü bile görmediğim, kıtalar ötesindeki bir annenin evladını yıkayıp gömmek bize nasip oldu. Ben annemin cenazesini göremedim, bir anne de oğlunun cenazesini göremedi. Allah rahmet eylesin Hasan. Allah razı olsun Hasan’ı garip koymayanlar.”

YTB BAŞKANI EREN: TAKDİRİN ÖTESİNDE

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren dün Twitter hesabından ”Eğer Türkler varsa içimiz rahat,onlar gerekeni en iyi şekilde yapar” alıntısıyla konuya ilişkin paylaşım yaptı. Eren, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Almanya’da sahipsiz olduğu için cenazesi günlerce morgda bekletilen Afrika’dan Hasan’ın cenazesine Türk vatandaşları sahip çıktı ve cenaze yakılmaktan kurtarıldı. Allah razı olsun. Vatandaşlarımızın duyarlılığı takdirin ötesinde. Maddiyattan ötürü aile cenazeyi götürememiş. Bu süreci takip eden rahmetli Hasan’ın Afrika’daki köyünün imamı ise hepimizi duygulandıran şu sözleri söylemiş: ‘Eğer Türkler varsa içimiz rahat, onlar gerekeni en iyi şekilde yapar.”