Almanya'daki Türk STK'larından Doğu Türkistan'a destek bildirisi

20 Aralık 2019, 22:27

Almanya’nın Duisburg kentinde bulunan Doğu Türkistan Kültür ve Enformasyon Merkezinde 19 Aralık 2019 tarihinde Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri tarafından Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik baskı ve asimilasyon politikaları protesto edildi.

Söz konusu toplantıya çok sayıda sivil toplum kuruluşu katılım gösterdi. Toplantının açılış konuşmasını Doğu Türkistan Kültür ve Enformasyon Merkezi Başkanı Abdulcelil Karakaş gerçekleştirdi.

MESUT ÖZİL’İN SES GETİREN PAYLAŞIMI OKUNDU

Karakaş, “Uzun zamandır Doğu Türkistan’da zulüm devam ediyor Müslümanlar bakıp duruyor, bunu anlamak mümkün değil. Biz, din kardeşi, kan kardeşi değil miyiz? Nasıl kardeşiz, hem insan değil miyiz? Lafı fazla uzatmayacağım, bizlere tercüman olan futbolcu kardeşimiz Mesut Özil’in mesajı okunsun, O’nun mesajı her şeyi anlatıyor. Kendisine Uygur Türkleri adına, huzurunuzda teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Almanya’daki Türk STK’ları yayımladıkları ortak bildiri ile, Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına karşı çıktı. Bildiride, şu ifadelere yer verildi:

“Dünya kamuoyunun vicdanları bozulmamış, insan doğup, insan kalabilen, insanca yaşayıp kendisinden farklı olanların, yaşam hakkına, diline, dinine ve ırkına saygı duyan insanların vicdanına sesleniyoruz.İnsan hakları haftasının hemen ertesinde, dünyanın bir ucunda uzun yıllardır devam eden ve özellikle de sessiz çoğunluğunun suskunluğu neticesi hüküm süren bir insan hakları ihlaline, bir zulme dikkat çekmek, bunun yaparken de hem insani hem de vicdani bir sorumluluğu yerine getirmek istiyoruz. Doğu Türkistan’da Çin hükumetinin uyguladığı politikalar neticesinde temel insan hakları bağlamında tüm değerlerin ihlal edilmesi sonucu 35 milyonluk Müslüman Uygur Türklerinin yok olmayla yüz yüze bırakılması söz konusudur.”
Almanya
Çin baskısı
Doğu Türkistan
Uygur Türkleri
Bunlara da bakın: