Almanya'da yeni hükumeti oluşturacak koalisyon Rusya'dan Kırım'ın işgaline son vermesini talep etti

Haberler
E. K.
25 Kasım 2021, 13:49
E. K.
25 Kasım 2021, 13:49

Almanya’nın yeni hükumetini oluşturacak Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) koalisyonu, Rusya’dan işgal ettiği Kırım’ı Ukrayna’ya iade etmesi çağrısı yaptı. Yeni koalisyonun temsilcileri yaptıkları ortak açıklamada, Rusya’daki müttefiklerle yapıcı ilişkiler kurma niyetinde olduklarını, ancak Doğu Avrupa ortaklarının çıkarlarını gözetmeye devam edeceklerini belirtti.

Almanya’da SPD, Yeşiller ve FDP partileri arasında üçlü bir koalisyonda uzlaşıldı. Almanya’nın yeni Başbakanı Olaf Scholz olacak. Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oluşturduğu üçlü koalisyon, Rusya’dan işgal ettiği Kırım’ı Ukrayna’ya geri vermesini istedi.

SON DAKİKA! İşte Almanya'nın yeni başbakanı! - Haberler - Dünya Haberleri

ALMANYA’DA YENİ HÜKUMETTEN RUSYA’YA KIRIM ÇAĞRISI

Spiegel‘de yayımlanan yeni koalisyon hükumetinin temelini oluşturan 177 sayfalık koalisyon anlaşmasında, “Ukrayna’nın tam toprak bütünlüğünü ve egemenliğini geri kazanmasına yardımcı olmaya devam edeceğiz… Ukrayna’ya yönelik istikrarsızlaştırma girişimlerine, Ukrayna’nın doğusundaki şiddet olaylarına ve Kırım’ın yasadışı ilhakına derhal son verilmesini talep ediyoruz. Doğu Ukrayna’daki çatışmaya barışçıl bir çözüm bulunması ve ilgili yaptırımların kaldırılması, Minsk Anlaşmalarının eksiksiz uygulanmasına bağlıdır. Bölgedeki donmuş çatışmaların çözülmesini savunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Bunun yanı sıra anlaşmada, Rusya’da sivil ve demokratik özgürlüklerin kapsamlı bir şekilde kısıtlanmasını şiddetle eleştirilirken, Rusya’ya yönelik ortak ve tutarlı bir AB politikasına odaklanılacağı belirtildi.