Almanya'da, Türk kökenli Paksoy'un polis kurşunuyla öldürülmesi protesto edildi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Şubat 2020, 16:09
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Şubat 2020, 16:09

Almanya’nın Wuppertal kentinde, Türk kökenli Hamit Paksoy’un, iki yıl önce polisleri tarafından evinde vurularak öldürülmesi protesto edildi.

Wuppertal İl Emniyet Müdürlüğü önünde düzenlenen protesto gösterisine, polis tarafından vurulan Hamit Paksoy’un eşi Agnes ile çocukları Altan ve Maviş Paksoy da katıldı.

Gösteriyi düzenleyen Türkiye Sevdalıları Wuppertal Derneği Başkanı Murat Güneş, Hamit Paksoy’un silahsız olmasına rağmen polislerce katledilmesinin ikinci yılında bir araya geldiklerini ve bu olayı unutturmayacaklarını söyledi.
Güneş, “Mahkeme, olayı kapatmak istemişti. Ancak buna itiraz edildi ve üst mahkemede dava devam ediyor. Bir Türk vatandaşının katledilip hiçbir şey olmamış gibi olayın unutulmasını kesinlikle kabul etmiyoruz. Bugün burada bu olayı protesto ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“HANİ İNSAN HAKLARI? BU NASIL ADALET?”

Güneş, Paksoy’un evinde yapılan aramada, suç teşkil eden hiçbir delile rastlanmadığını ve olaydan sonra hiçbir polisin cezalandırılmadığını anımsatarak, “Hani insan hakları? Bu nasıl bir adalet?” diye tepkisini gösterdi.

SİLAHSIZ OLDUĞU HALDE ATEŞ ETTİLER

Wuppertal’de 9 Şubat 2018’de, 30 kişilik özel polis birliği, hakkında arama kararı bulunan Hamit Paksoy’un (44) evinin kapısını kırıp, içeri girerek öldürmüştü. Paksoy’un silahsız olduğu halde vurularak öldürülmesi, özellikle ülkede yaşayan Türkler tarafından büyük tepki toplamıştı.