Almanya'da "Trabzon Meydanı" açıldı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
13 Mayıs 2019, 19:07
Ömer Cihad Kaya
13 Mayıs 2019, 19:07

Dortmund Büyükşehir Belediyesinin “Trabzon Meydanı” ilan ettiği alan törenle hizmete açıldı.

Almanya’nın Dortmund kentindeki bir alana Türkiye’nin Trabzon şehrinin ismi verildi. Trabzon Meydanı’nın açılış törenine; Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Essen Başkonsolosu Şener Cebeci ve Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Ullrich Sierau ile beraberindeki heyet katıldı.

Başkan Murat Zorluoğlu, 2014 yılında imzalanan kardeş şehir protokolünün  üzerinden geçen 5 yılda Trabzon ve Dortmund arasındaki ortaklıkta hatırı sayılır mesafe aldıklarını kaydetti. Ayrıca Başkan Zorluoğlu, her iki tarafın yöneticileri olarak yapacakları çalışmalarla kardeş şehir ilişkisinin çok daha kurumsal bir yapıya kavuşacağından emin olduğunu dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosu Şener Cebeci de, “Geçen yıl ziyaret ettiğim Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Ullrich Sierau ile Dortmund ve  Trabzon belediyesinin kardeş şehir ilişkilerinin yeniden canlandırılması için, mutabık kalmıştık. Başkonsolosluk bölgemde yer alması ve bir Trabzonlu olmamdan dolayı, böyle bir meydanın açılışında bulunmak beni çok mutlu etti. Burası artık sadece Trabzonluların değil, tüm Türklerin bir adresi olmuş anlamına geliyor. Yine de bizim sloganımız olan ‘Bize her yer Trabzon’ demek istiyorum. Her iki şehir belediyesine ve vatandaşlarına hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.