Almanya'da seçimlerin galibi Sosyal Demokrat Parti oldu: Koalisyon hükümetine hangi partiler girecek?

Güncel
Ömer Cihad Kaya
27 Eylül 2021, 14:49
Ömer Cihad Kaya
27 Eylül 2021, 14:49

Almanya’da merakla beklenen genel seçimlerde oy verme işlemi tamamlandı ve sandıklar kapandı. Başbakan Merkel’in ardından yeni hükümetin koalisyon ortaklığı olacağı kesinleşti. Ülkede, Sosyal Demokrat Parti (SPD) oyların yüzde 25,7’sini alarak birinci oldu. İktidarın üçlü koalisyon şeklinde oluşacağı belirlenirken; SDP haricinde koalisyonda; yüzde 24,1 oy alan Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve yüzde 14,7 oy oranı ile Yeşiller Partisinin yer alması bekleniyor.

Almanya’da Şansölye Angela Merkel’den boşalan koltuğa kimin oturacağı merakla bekleniyor. Sosyal Demokrat Parti (SPD), 2002’den sonra ilk kez sandıktan birinci parti çıktı. Yüzde 25,7 oy alan SDP’yi Hristiyan Birlik partileri ve Yeşiller Partisi takip ediyor.

SON DAKİKA: Almanya'da resmi olmayan seçim sonuçları belli oldu! Koalisyon arayışları başladı

Almanya’da Merkel hükumetinin Maliye Bakanı Olaf Scholz’u başbakan adayı gösteren SPD genel seçimlerde oyların yüzde 25,7’sini aldı.

Almanya'da başa baş seçim yarışı - 2

Öte yandan, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Armin Laschet’i başbakan adayı gösteren Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ise yüzde 24,1’lik oy oranıyla ikinci sırada yer aldı.

ÜÇLÜ KOALİSYONDA BAŞBAKAN KİM OLACAK?

Almanya’da Başbakan henüz netleşmedi ama seçim sonuçları Almanya’yı üçlü bir koalisyonun beklediğini gösteriyor. Koalisyon pazarlıklarının aylarca süreceği öğrenildi.