Almanya’da cami saldırılarına en güzel cevap: "Cami Meydanı"

Güncel
_QHA Ankara
25 Haziran 2019, 23:29
_QHA Ankara
25 Haziran 2019, 23:29

Almanya’daki camilere yönelik saldırılara en güzel cevap Aachen şehrinden geldi. Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Aachen Yunus Emre Camisi’nin bulunduğu alana “Cami Meydanı” anlamına gelen “Moscheeplatz” ismi düzenlenen törenle verildi.

Törene; Aachen Büyükşehir Belediye Başkanı Marcel Philipp, Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes, Aachen Emniyet Müdürü Dirk Weinspac, Eilendorf İlçe Belediye Başkanı Marianne Conradt, siyasi parti temsilcileri ile Türk ve Alman davetliler katıldı.

Dostluk ve kardeşlik vurgusu yapan Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes, “Korkudan, nefretten beslenenlere karşı hep birlikte sesimizi yükseltmeli ve bugün burada olduğu gibi dostluğumuzu, dayanışmamızı ortaya koymalıyız” ifadelerini kullandı.  

“ŞEHRİMİZDE BİR CAMİ MEYDANI OLMASINDAN MUTLUYUM”

Aachen Büyükşehir Belediye Başkanı Marcel Philipp, meydana isim verilmesinin bürokratik olarak uzun bir zaman aldığını vurgulayarak, kendi şehrinde böylesi anlamlı bir meydan isminin olmasından duyduğu memnuniyeti ve mutluluğu katılımcılarla paylaştı.