Almanya'da Atatürk'e yönelik çirkin yayın yapan devlet televizyonu protesto edildi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Aralık 2019, 12:40
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Aralık 2019, 12:40

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ilişkin çirkin yayın yapan Alman devlet televizyonu ARD, Almanya’nın Köln kentinde protesto edildi.

Köln’ün Appellhofplatz semtindeki ARD’nin merkez stüdyoları önünde bir araya gelen yaklaşık 100 kişi, basın bildirisi okuyup, televizyonda yayınlanan belgesele tepki gösterdi.

Protesto, İstiklal Marşı okunarak ve dev bir Türk bayrağı ve Atatürk posteri açılarak başladı.

Eylemi düzenleyen ve Almanya’da faaliyet gösteren 12 dernek ve sivil toplum kuruluşu adına bildiri okuyan Alper İnci, herkesi Atatürk’e saldırı kampanyalarına karşı gerçekçi ve mantıklı olmaya çağırarak, Alman halkının sağduyusuna güvendiklerini belirtti. İnci, “Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni, Hitler diktatörlüğü ile eşitlemek, utanç verici bir iftiradır. Türkiye Cumhuriyeti, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik fikrini temel ilke edinmiş bir Cumhuriyettir.” dedi.

“İDDİALAR GERÇEKLERİ ÇARPITAN BÖLÜCÜ ZİHNİYETİN ÜRÜNÜ”

Atatürk’ün Nazi rejimi ile işbirliği yaptığı iddiasının, gerçekleri tamamen çarpıtan bölücü bir zihniyetin ürünü olduğunu vurgulayan İnci, “Bu iddianın aksine Türkiye, Ernst Reuter, Ernst Hirsch, Erich Auerbach, Bruno Taut gibi aydınları ülkesinde barındırarak özgür ve refah içinde bir yaşam sürmelerine vesile olmuştur. Bahsi geçen aydınlar ve niceleri, Nazi Almanyasının işkence, baskı, zulüm ve ölüm tehdidinden kurtulmuş, aydın fikirlerini Türkiye Cumhuriyetinde yeşertmiştir.” diye konuştu.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı gösteri, İzmir Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.