Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Rusya ile ortaklık umutlarımız suya düştü

Güncel
Anife Bilal
17 Haziran 2019, 12:14
Anife Bilal
17 Haziran 2019, 12:14

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Ukrayna’nın doğusunda devam eden çatışmaların ve ayrıca Kırım yarımadasının işgalinin Avrupa ile Rusya arasındaki ilişkileri önemli ölçüde etkilediğini ifade etti. Steinmeyer, bu yüzden Avrupalı ülkelerinin Rusya ile daha az samimi ilişkilere sahip olmaları gerektiğini ifade etti.

“RUSYA İLE ORTAKLIK YÜRÜTME UMUTLARIMIZ SUYA DÜŞTÜ”

Finlandiya’da düzenlenen güvenlik politikası ve dış politika konulu konferansta konuşan Steinmeier, gelen süreçte; Rusya ile “normal rejimde” iş yapmanın mümkün olmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Steinmeier, “Rusya’yı değiştirme kabiliyetimiz sınırlı. Büyüyen entegrasyon eşliğinde Rusya ile kapsamlı bir ortaklık yürütme umutlarımız suya düştü.” cümleleri ile iki tarafında bu konuda “büyük bir hayal kırıklığı” hissettiğini belirtti.

Daha önce, Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Kırım’daki Rus işgalini “yasal” olarak nitelendirmişti. Ayrıca eski Bakan, Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlık yüzünden Rusya’ya uygulanan yaptırımların iptal edilmesi çağrısında bulunmuştu.