Almanya Başbakanı Scholz: Ukrayna’ya en modern hava savunma sistemleri sağlayacağız

Güncel
qha muhabir
01 Haziran 2022, 16:58
qha muhabir
01 Haziran 2022, 16:58

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’ya Iris-T tipi hava savunma sistemi, modern radar sitemi ve obüs sağlayacağını açıkladı. Almanya Şansölyesi,hedeflerinin Rusya’nın kazanmasını engellemek olduğunu belirtti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 01 Haziran 2022 tarihinde Alman Federal Meclisi’nde devam eden bütçe görüşmeleri kapsamında Almanya’nın Ukrayna’yı sahip olduğu tüm imkanlarla desteklemeyi sürdüreceğini dile getirdi.

Almanya’nın Ukrayna’yı mali olarak desteklemekle birlikte ülkeye silah da gönderdiğini vurgulayan Scholz, hükumetin Ukrayna’ya en modern hava savunma sistemi olan Iris-T’yi sağlamaya karar verdiğini duyurdu ve “Böylelikle Ukrayna’yı Rus hava saldırılarına karşı büyük bir şehri koruyabilecek duruma getiriyoruz” dedi.

Bununla birlikte Ukrayna’ya modern radar sistemi göndereceklerini belirten Scholz, Hollanda ile en modern obüsleri de temin edeceklerini söyledi.

“HEDEFİMİZ PUTİN’İN KAYBETMESİ”

Putin’in savaşı kazanmayacağını yenileyen Scholz, “Bizim hedefimiz, Putin’in kazanmaması. Bizim hedefimiz, Ukrayna’nın kendisini savunabilmesi ve böylelikle başarılı olması” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönenlik yaptırımlarını “Bunlar geniş kapsamlı ve etkili yaptırımlardır. Putin, bunu beklemiyordu” şeklinde değerlendiren Scholz, bu konudaki birlikteliğin bozulmaması dileğini ifade etti.