Almanya Başbakanı Scholz’dan Rus doğalgazına bağımlılıktan kurtuluş sözü

Ekonomi
qha muhabir
03 Haziran 2022, 02:09
qha muhabir
03 Haziran 2022, 02:09

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Başbakanlar Zirvesi’nin ardından yaptığı açıklamada Rus doğalgazına olan bağımlılığı sona erdirme sözü verdi. Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşta doğalgaz gelirini finanse etmesini engelleme amacı güden ülkeler ithalatı aşamalı olarak durduruyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 16 eyaletin başbakanıyla yaptığı Başbakanlar Zirvesi’nin ardından Rusya’ya yönelik yaptırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Scholz, Almanya’nın Rus doğalgazına olan bağımlılığı sona erdirme sözü verdi. Scholz bununla birlikte açıklamasında diğer ülkelere olan bağımlılığı da azaltmanın önemine değindi.

Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın ardından enerji krizini aşmak için dünyanın her yerinden hızla gaz ve petrol ithal etmek için çalıştıklarını belirtti. Başbakan Scholz, yenilenebilir enerji kaynaklarının hızla yaygınlaşması gerektiğini vurguladı.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik 24 Şubat’ta savaş başlatan işgalci Rusya, birçok Avrupa ülkesi ve Amerika’dan yaptırım kararlarıyla karşı karşıya kalıyor. Savaşı desteklemeyen birçok Avrupa ülkesi Rusya’nın en büyük geliri doğal gaz ve petrol ithalatını aşamalı olarak durdurma kararı aldı. Ayrıca Rusya’nın savaşta finanse edeceği doğalgaz gelirinin bağımlılığından çıkan ülkeler alternatif enerji kaynaklarını bulmayı amaçlıyor.