Almanya Başbakanı Scholz: AB üyeliğine aday ülkelerden Rusya’ya yaptırım bekliyoruz

Güncel
qha muhabir
10 Haziran 2022, 23:52
qha muhabir
10 Haziran 2022, 23:52

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic,  Belgrad’daki görüşmenin ardından Ukrayna-Rusya Savaşına ilişkin değerlendirmede bulundu. Başbakan Scholz, Ukrayna’ya saldıran Rusya’nın AB üyeliğine aday ülkelerden Rusya’ya yaptırım beklediğini belirtti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Belgrad’daki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Scholz, Sırbistan’ın Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecini desteklediklerini belirttiği konuşmasında, “Batı Balkanlar’ın AB sürecinde ilerleme kaydetmelerini temenni ediyorum. Cesaretle çalışmalarına devam etmelerini diliyorum. İnanıyorum ki bu çabaların sonucu güzel olacak” değerlendirmesi yaptı.

OLAF SCHOLZ: AB ÜYELİĞİNE ADAY ÜLKELERDEN RUSYA’YA YAPTIRIM BEKLİYORUZ

Rusya’nın başlattığı savaşı ele alan Scholz, Ukrayna’ya verilen desteğin devam etmesi gerektiğini vurguladı. Scholz, “AB üyeliğine aday ülkelerden de Rusya’ya yaptırım bekliyoruz. Yaptırımlar oldukça etkili oluyor. Bunlarla durumun düzeleceğine ve Rusya’nın diyalog yoluna gireceğine inanıyoruz” dedi.

ALEKSANDAR VUCİC: YAPTIRIMLAR SAVAŞI DURDURMA NOKTASINDA PEK ETKİLİ DEĞİL

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ise, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşı kınadı. Vucic, “Ancak yaptırım konusunda farklı düşünüyoruz. Bunların çok da faydalı olduğuna inanmıyoruz” açıklaması yaptı.

İşgalci Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşı birçok Avrupa ülkesi ve Amerika kınıyor. Ukrayna’da binlerce sivili hedef alan Rusya, birçok ülke tarafından yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. Rusya’nın en büyük gelir kaynağı petrol ve doğal gaz ithalatını durdurma kararı, savaşı desteklemeyen ülkeler tarafından uygulanmaya başladı. Ukrayna’ya ise, askeri ve insani yardım sürüyor.