Almanya Başbakanı Merkel'e, Rus hackerlardan siber saldırı!

08 Mayıs 2020, 15:43

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Rusya’nın askeri istihbarat teşkilatının (GRU), 2015 yılında Almanya parlamentosuna gerçekleştirdiği siber saldırıda, Şansölye Angela Merkel’in yazışmalarını ele geçirdiği ortaya çıktı.

GRU, 2015 yılında Almanya’ya bir siber saldırı gerçekleştirerek, Merkel’in seçim bölgesi için kullanılan ofise ait pek çok yazışmayı ele geçirdi.

Alman Der Spiegel dergisinde yer alan habere göre, Alman polisi ve siber güvenlik kurumunun, saldırıyı kısmen tekrar oluşturabildiği ve bilgisayar korsanlarının, Merkel’in makamındaki iki e-posta hesabını hedef aldıkları belirtildi. Yapılan saldırıda, e-posta hesabında 2012 ve 2015 yılları arasında olan yazışmaların ele geçirdiği tespit edildi.

SALDIRININ ŞÜPHELİSİ HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI

Konuya ilişkin Alman ve Rus makamlardan henüz bir açıklama gelmedi. Almanya parlamentosunun alt kanadı Bundestag’ın da 2015 yılında siber saldırının hedefi olduğu saptanmıştı ancak hangi bilgilerin çalındığına dair bir bulgu elde edilemedi.

Alman savcılar, 2015 yılındaki siber saldırıyla ilişkili olarak bir kişi hakkında tutuklama emri çıkardı. Savcılık haberle ilgili basına bir açıklamada bulunmadı.

Almanya
Rusya
siber saldırı
Bunlara da bakın: