Alman Team Todenhöfer Partisinden, Çin'in Berlin Büyükelçiliği önünde Uygur protestosu

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ocak 2021, 11:40
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Ocak 2021, 11:40

Alman siyasi parti Team Todenhöferli (Todenhöfer Takımı) 20 kişilik bir grup, Berlin’deki Çin büyükelçiliği önünde, Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini ve Uygurlara yönelik soykırımı protesto etti. Göstericiler aynı zamanda Alman hükumetine de çağrıda bulunarak, 2022’deki Pekin Kış Olimpiyatlarına tepki gösterdi.

Team Todenhöfer Partisine mensup 20 kişilik bir grup, 23 Ocak 2021 tarihinde Çin’i protesto etti. Göstericiler, Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygurlara yapılan insan hakları ihlallerine tepki göstermek için mavi maske, ceza kamplarını temsil eden kıyafet ve elleri kelepçeli halde Çin’in Berlin Büyükelçiliği önünde toplandı. Çin’i protesto eden grup, Pekin’de düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyatlarının boykot edilmesini istedi.

Team Todenhöfer Partisinin resmi sitesinden protestoya ilişkin yayımlanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“ÇİN UYGURLARI YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR”

“23 Ocak’ta Berlin’deki Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği önünde gösteri yaptık. 1 milyondan fazla Uygur, Çin yeniden eğitim kamplarında tutuluyor. Çin, Uygurları bir halk olarak yok etmeye çalışıyor.

ALMAN HÜKUMETİNE “UYGUR SOYKIRIMINA SESSİZ KALMAYIN” ÇAĞRISI

Alman federal hükumetine çağrıda bulunuyoruz, ‘Soykırım konusunda sessiz kalmamalı’. Olimpiyat ekibimiz, Pekin 2022’deki Kış Oyunlarından çekildi! Uygurlar için insan hakları ve özgürlükler olmadan Olimpiyatlar olamaz. ‘Hak yok-oyun yok!”