Alman silah sevkiyatında Türkiye ilk sırada

Güncel
_QHA Ankara
16 Temmuz 2019, 15:21
_QHA Ankara
16 Temmuz 2019, 15:21

Türkiye, Almanya’dan silah sevkiyatı yapılan ülkeler listesinde ilk sıradaki yerini koruyor. Türkiye, 2019’un ilk çeyreğinde Almanya’dan “donanma alanında” 184 milyon 100 bin euro değerinde teçhizat teslim aldı.

ALMAN SİLAH SEVKİYATININ YÜZDE ALTMIŞI…

Alman Federal Meclisi Sol Parti Grup Başkanvekili Sevim Dağdelen’in soru önergesine, Almanya Ekonomi Bakanlığından gelen yanıta göre, Almanya’dan Türkiye’ye bu yılın ilk dört ayında 184 milyon 100 bin euro değerinde silah sevkiyatı gerçekleşti. Böylece Türkiye’ye yapılan sevkiyat, ilk dört ayda toplam Alman silah sevkiyatının yüzde 60’ını oluşturdu.

DENİZALTILAR İÇİN MALZEME ALINDI

Bakanlığın verdiği bilgilere göre, Türkiye’ye bu dönemde sadece donanma alanında sevkiyat yapıldı. Türkiye’nin, özellikle Alman şirketi ThyssenKrupp Denizcilik Sistemleri’nin (TKMS) katılımıyla Türkiye’de üretilen 214 sınıfı denizaltı için malzeme satın aldığı tahmin ediliyor.

DAĞDELEN: BÜYÜK BİR SORUMSUZLUK

Almanya’dan Türkiye’ye yapılan silah satışını eleştiren Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de gerçekleştirdiği sondaj faaliyetlerine dikkat çekerek “Türkiye’nin AB üyesi Kıbrıs’a yönelik agresif politikasına rağmen Alman hükumetinin bu savaş silahlarını Erdoğan’ın donanmasına göndermesi büyük bir sorumsuzluk” ifadesini kullandı. Dağdelen, Kıbrıs’a karşı Alman silahlarının kullanılması durumunda Almanya’nın da suç ortağı olacağını savundu.

GEÇEN SENEYE GÖRE İKİ KAT FAZLA

Yeşiller Partisi’nden Omid Nouripour’un bir soru önergesine Alman Ekonomi Bakanlığının verdiği yanıta göre ise, Alman hükümeti bu yıl 5 Haziran’a dek Türkiye için 23 milyon 300 bin euroluk silah satışına yeşil ışık yaktı. Bu rakam, 2018 yılı bütününde Alman hükumetinin onayladığı 12 milyon 900 bin euroluk satış izninin neredeyse iki katı.

DARBE GİRİŞİMİNİN ARDINDAN KISITLAMA GETİRİLMİŞTİ

Alman hükumetinin Türkiye için verdiği silah satışı izinleri de iki yıllık gerileme döneminin ardından yeniden yükseliş eğilimi gösteriyor.

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin ardından Türkiye’nin Hermes güvencesi ile silah ve askeri malzeme satın almasına sınırlama getirilmişti. Ancak geçen yıl daha önce izni verilen silah satışlarının sevkiyatı devam etti. Almanya’dan Türkiye’ye geçen yıl 242 milyon 800 bin euro değerinde silah sevkiyatı gerçekleşti. Bu rakam da geçen yıl Alman silah ihracatının yaklaşık üçte birini oluşturuyor.