Alman milletvekilleri Donbas için yeni strateji önerdi

Güncel
Anife Bilal
28 Nisan 2019, 16:46
Anife Bilal
28 Nisan 2019, 16:46

Almanya Hür Demokrat Partisi Milletvekilleri, Rusya yanlısı teröristlerin işgali altında bulunan Donbas bölgeleri ile ilgili yeni bir strateji kabul etti.

“Ukrayna’daki Barış Yeni Dürtüye İhtiyaç Duyuyor” isimli strateji yakın zamanda Almanya parlamentosu Bundestag’da incelenecek.

Hür Demokrat Partisi, Almanya parlamentosuna Minsk Anlaşmalarıyla ilgili yeni eylem planı geliştirmesini öneriyor. Yeni eylem planında şartların yerine getirilme tarihinin belirlenmesini ve şartların zamanında yerine getirilmemesi durumunda daha önce belirtilmiş cezaların uygulanmasını teklif eden milletvekilleri, “Hem Rusya, hem Ukrayna Minsk Anlaşmaları çerçevesinde alınan sorumlulukları yerine getirmeli.” diye kaydetti.

12 şıktan oluşan belgede Ukrayna’ya yardım misyonunun genişletilmesi teklifi de yer alıyor. Alman milletvekillerine göre bunun için Ukrayna’nn güvenlik kurumlarıyla iş birliği içinde görevler yürüten BM sivil polisinin takviye birimlerinin de Ukrayna’ya gönderilmesi gerekiyor.

Bunun dışında Hür Demokrat Partisi, Almanya Parlamentosuna sözde Lugansk ve Donetsk Cumhuriyetlerinin dağıtılmasına yönelik barışçıl bir plan oluşturmayı öneriyor. Milletvekillerine göre bölgelerin yönetiminin BM liderliğindeki sivil geçiş idaresine devredilmesi gerekiyor.

Belgeyi hazırlayan milletvekili Renata Alt, Volodımır Zelenskiy’in Ukrayna Cumhurbaşkanı seçilmesi ve Almanya’nın BM Güvenlik Kurulunda başkanlık etmesinin barışçıl müzakerelere yeni bir ivme kazandırmak için iyi bir fırsat yarattığı kanaatinde olduğunu açıkladı.