Aliyev: Savaştan ve can kayıplarından Paşinyan sorumlu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Kasım 2020, 21:01
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Kasım 2020, 21:01

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün temaslarda bulunmak için Bakü’ye giden Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşme gerçekleştirdi. Aliyev, Dağlık Karabağ’da savaşın devam etmesinden ve her iki taraftaki can kayıplarından Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın sorumlu olduğunu söyledi. Bakan Çavuşoğlu da “Sahadaki başarılarınızdan gurur duyuyoruz. Tüm dünyaya Türk’ün gücünü gösterdiniz.” sözleriyle Türkiye’nin Azerbaycan’a olan desteğini bir kere daha vurguladı.

Azerbaycan lideri Aliyev, görüşme esnasında Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın Rusya’ya gönderdiği mektupla mağlubiyeti kabul ettiğini ifade etti. Ayrıca Dağlık Karabağ’da savaşın devam etmesinden ve her iki taraftaki can kayıplarından Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın sorumlu olduğunu belirtti.

“PAŞİNYAN PUTİN’DEN YARDIM İSTEDİ, MAĞLUBİYETİ KABUL ETTİ”

Aliyev, kabulde yaptığı konuşmada Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyona değinerek, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e mektup yazarak yardım istediğini hatırlattı.

“HER İKİ TARAFTAKİ CAN KAYIPLARINDAN PAŞİNYAN SORUMLU”

Paşinyan’ın mektubunun, mağlubiyetlerini kabul ettikleri, diğer taraftan da tam teslim olmak istemediklerinin göstergesi olduğunun altını çizen Aliyev, bugün savaşın devam etmesinden ve her iki tarafta yaşanan can kayıplarından Paşinyan’ın sorumlu olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Aliyev, “Ermenistan’ın mağlubiyetini ilan ederek ordularını topraklarımızdan çıkartması ve sorunun masada çözülmesi en makul seçenektir. Sorunun çözümü artık gerçekleşiyor. Azerbaycan tek başına Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarını uyguluyor ve büyük kısmını da uyguladı. Diğer kısımlarının da uygulanacağını ve ülkemizin toprak bütünlüğünün sağlanacağını umuyorum.” diye konuştu.

“DÜNYA, GERÇEKLERİ TÜRK BASINI ARACILIĞIYLA GÖRDÜ”

Gösterdikleri destek için kardeş Türk halkına teşekkürlerini yineleyen Aliyev, Türk basınının da gece gündüz hayatlarını riske atarak bölgede görev yaptığını ve dünyanın, bölgede yaşananları daha çok Türk basını aracılığı ile gördüğünü bildirdi.
Gence ve Berde’nin bombalanmasından sonra olay yerine ilk Türk basın mensuplarının ulaştığını anımsatan Aliyev, bunun Türkiye-Azerbaycan birliğinin göstergesi olduğunu vurguladı.

“DÜNYAYA TÜRK’ÜN GÜCÜNÜ GÖSTERDİNİZ”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Bakü’ye geldiğini ifade etti. Görüşmede Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev ve Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral da yer aldı.

“Cumhurbaşkanımız bu süreçte kardeş Azerbaycan’ı yalnız bırakmayın diye talimat verdi.” diye konuşan Çavuşoğlu, “Sahadaki başarılarınızdan gurur duyuyoruz. Tüm dünyaya Türk’ün gücünü gösterdiniz.” dedi.

Çavuşoğlu, İzmir depreminin hemen ardından Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanı Kemaleddin Haydarov’un kendisini arayarak yardıma hazır olduklarını ilettiğini, bunun Türkiye kamuoyunda memnuniyetle karşılandığını ifade etti.

“BUNU ANLAYAN VAR ANLAMAK İSTEMEYEN VAR”

Azerbaycan’ın hem sahada hem de hukuken üstün olmasına rağmen ateşkes konusunda ve masada da kendine güvenen bir devlet ve millet olarak olgunluğunu tüm dünyaya gösterdiğine vurgu yapan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Bunu anlayan var, anlamayan var, anlamak istemeyen var. Ermenistan’ın da ne yaptığını ve ateşkesi her seferinde ihlal ettiğini herkes görüyor fakat bunu söylemek istemeyen çok. O nedenle kendi aramızdaki dayanışmayı daha da güçlendirerek hakkımızı savunmaya devam edeceğiz.”

Çavuşoğlu ve mevkidaşı Bayramov, daha sonra Azerbaycan Dışişleri Bakanlığına geçerek görüşmelerini sürdürdü.