Aliyev: Müjdenin Şehitler Hiyabanı'ndan verilmesi tesadüf değil

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Kasım 2020, 21:39
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Kasım 2020, 21:39

“Hocalı kurbanlarının kanı yerde kalmıyor” diyerek Azerbaycan ordusunun 28 yıl sonra Şuşa’yı işgalden kurtardığını müjdeleyen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev yeni açıklamalarda bulundu. Aliyev, “Şuşa’nın kurtuluşunun müjdesinin Şehitler Sokağı’ndan (Şehitler Hiyabanı’ndan) duyurulması tesadüf değildir.” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bugün Karabağ’ın kalbi olarak anılan Şuşa kentinin Ermeni işgalinden kurtarıldığını duyurmuştu. Aliyev bu müjdenin ardından Twitter hesabından yeni paylaşımlarda bulunarak Şuşa’ya ilişkin mesajlar yayımladı.

Aliyev’in son yaptığı paylaşımında yer alan ifadeler şöyle:

“Babamın vasiyetini yerine getirdiğim için mutluyum. Şuşa’yı kurtardık! Bu büyük bir zafer! Bugün şehitlerimizin ruhları Ulu Önder mutlu! Gözlerin açık olsun Azerbaycan!

“MÜJDENİN ŞEHİTLER SOKAĞINDA VERİLMESİ TESADÜF DEĞİL”

Şuşa’nın kurtuluşunun müjdesinin Şehitler Hiyabanı’ndan duyurulması tesadüf değildir. Halkımızın, askerlerimizin ve subaylarımızın canları ve kanları pahasına topraklarımızı işgalcilerden kurtarıyoruz. Bugün şehitlerimizin ruhları önünde bir kez daha eğiliyorum.

Yıllar içinde kazanmak için kasıtlı olarak güç topladık. Zaferimizi belirleyen ana faktörler ekonomik bağımsızlık, güçlü bir modern ordu, ulusal dayanışma ve uluslararası düzeydeki başarımızdır.”


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bugün ulusa sesleniş konuşması yaparak Şuşa’nın işgalden kurtarıldığını duyurmuştu. Aliyev’in o konuşmasında yer verdiği ifadelerin tamamı şöyle:

“8 Kasım 2020 Azerbaycan tarihinde ebedi olarak yaşayacak. Bu bizim şanlı zaferimizin günüdür. Ermeni vandallarının dağıttığı Şuşa’da artık Azerbaycan bayrağı dalgalanıyor. 28 yıl sonra Şuşa’da ezan sesi duyulacak.

“ZAFERİ, MÜZAKERE MASASINDA DEĞİL SAVAŞ MEYDANINDA ALDIK”

28 yıldır işgal altında olan Şuşa’nın Azerbaycan tarihinde hususi bir yeri var. Şuşa, sadece Azerbaycan’ın değil tüm Kafkasların incisidir. Biz bu tarihi Şuşa zaferini müzakere masasında değil savaş meydanında kazandık.

“HOCALI KURBANLARININ KANI YERDE KALMIYOR”

Bizim zafer yürüyüşümüz devam ediyor. Eğer Ermenistan taleplerimize cevap vermezse sonuna kadar gideceğiz. Hocalı kurbanlarının kanı yerde kalmıyor. İntikamımızı savaş meydanında alıyoruz. Düşmanı kovuyoruz ve kovacağız.

“KARABAĞ AZERBAYCAN’IN TOPRAĞIDIR”

İktisadi gücümüz olmasaydı bu başarıyı elde edemezdik. Bugün Azerbaycan ekonomik olarak hiçbir ülkeden geri değil. Güçleniyoruz. Ordumuz için lazım olan tüm silahları dışarıdan alıyoruz. Ekonomik gücümüz olmasa bunları elde edemezdik. Siyasi irade göstererek, birlik göstererek gururumuzu savunduk. Bize karşı yapılan kara propagandanın asıl maksadı bizi amacımızdan uzaklaştırmaktı. İşgal edilmiş topraklar ebedi olarak işgalcilerin elinde kalması amaçlandı. Biz bütün dünyaya söyledik ki, Karabağ Azerbaycan toprağıdır”

“DÜŞMANIN BAŞINI EZECEĞİZ”

Gözün aydın olsun Azerbaycan. Gözün aydın olsun dünya Azerbaycanları. Babamın vasiyetini yerine getirdim. Her gün binlerce mektup alıyorum. Ne kadar güzel sözler ve büyük destek gösterileri var. Bütün dünyaya ilan ediyoruz. Biz büyük halkız. Bu yumruk demir yumruktur. Bu demir yumrukla düşmanın başını ezeceğiz.”