Aliyev: Minsk Grubu'nun 28 yıldır bize verdiği vaatlerin hepsi yalandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Ekim 2020, 15:02
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Ekim 2020, 15:02

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ sorununun çözümüne ilişkin AGİT Minsk Grubu’nun 28 yıldır Azerbaycan’ı kandırdığını vurguladı. Aliyev, konuşmasında bazı devletlerin Ermenistan’a silah göndermesine de sessiz kalmayacaklarının altını çizdi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Komuta Merkezinde, Cumhurbaşkanı Aliyev’in başkanlığında 25 Ekim 2020 tarihinde cephe hattında yer alan birliklerin komutanlarının da katılımıyla toplantı düzenlendi. Toplantıda işgalden kurtarılan yerleşim birimlerinin harabe durumda olduğunu bildiren Aliyev, tüm ev ve binaların, tarihi ve dini yapıların düşman tarafından tahrip edildiğini belirtti.

ERMENİSTAN SORUMLU TUTULACAK

İlham Aliyev, “İşgal altındaki topraklar ve harabeler, Ermeni vandalizminin yaşayan tanıklarıdır” diyerek bu suçların müsebbibi olarak Ermenistan devletinin sorumlu tutulacağını vurguladı.

“ULUSLARARASI ARABULUCULAR 30 YILDIR GEREKENİ YAPMADI”

Aliyev, Ermenistan’ın işgal altında tuttuğu topraklardan kendi isteğiyle ayrılmayı düşünmediğini bu günlerde bir kez daha gördüklerini belirterek, “Ermenistan’ın bu 30 yıl boyunca sadece zaman kazanmak ve statükoyu sürdürmek istediğini bir kez daha gördük. Ne yazık ki uluslararası arabulucular, işgalci devlete gerekli baskıyı yapamadılar veya yapmak istemediler. Aksi takdirde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 4 kararı kağıt üzerinde kalmazdı.” dedi.

“ERMENİSTAN TOPRAKLARIMIZDAN GÖNÜLLÜ OLARAK DEFOLUP GİTMELİ”

Ermenistan’ın Gence’ye iki kez balistik füzelerle saldırdığını, sivillerin yaşamını yitirdiğini, Terter, Ağdam ve cephe hattına yakın diğer yerleşim birimlerine binlerce mermi atıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Aliyev, şunları kaydetti:

“Ancak uluslararası toplum sessizliğini koruyor, arabulucular da sessiz kalıyor. Şimdi tek istedikleri Ermenistan’ı bu durumdan kurtarmak. Bunun ise tek yolu var. Ermenistan, topraklarımızdan gönüllü olarak çekilmeli, defolup gitmelidir. Uluslararası hukuk bunu gerektiriyor. Fakat onlara baskı yapılmıyor, aksine bize baskı yapma girişimleri var. Tabii ki kimse bizim irademizi etkileyemez. Askerlerimiz ve vatandaşlarımız bilsin ki hem cephede hem de siyasi arenada çok ciddi bir mücadele yürütülüyor. Savaş alanında kan döküyoruz, kahramanların canı pahasına topraklarımızı işgalcilerden kurtarıyoruz, aynı zamanda siyasi arenada da direniyoruz, tutumumuzu cesaretle savunuyoruz.”

“AZERBAYCAN GEREKENİ YAPACAK, YİNE KOVACAKTIR”

Ermenistan’ın isteği, büyük devletlerin de önerisiyle iki kez ateşkes ilan edildiğini ve bu ateşkeslerin Ermenistan tarafından ihlal edildiğini hatırlatan Aliyev, “İlk ateşkesin üzerinden 24 saat geçmemiş Gence’yi bombaladılar. Bu durumda elbette Azerbaycan onlara gereken yanıtı verdi ve verecektir. Azerbaycan düşmanı bundan sonra da kovacaktır, sonuna kadar kovacaktır.” diye konuştu.

“30 YIL DAHA BİZİ KANDIRACAKLAR”

Operasyonların durması için şartlarını da belirten Aliyev, şu değerlendirmelere yer verdi:

“Ermenistan’ı himaye eden ülkeler, topraklarımızın 30 yıldır işgal altında kalması için onlara olanak sağlayan devletler ateşkes istiyorsa Ermenistan’a baskı yapsınlar. Ermenistan Başbakanı, Ermenistan’ın işgal altındaki topraklardan çekileceğini ilan etmelidir. Böyle bir açıklama duymadık. Aksine, halkların kendi mukadderatını tayinden bahsediyor. O aslında müzakere sürecini yok etti. Kayıtsız şartsız ateşkes olmaz. 30 yıl daha bizi kandıracaklar, heyetler 30 yıl daha buraya gelecek, görüşmeler yapılacak. Gına geldi artık, Azerbaycan halkının sabrı tükendi. 28 yıl önce Minsk Grubu kuruldu, 28 yıldır bizi kandırıyorlar, 28 yıldır bize vaatler veriyorlar, ‘Bekleyin.’ diyorlar, ‘Ermenistan’a baskı yapacağız.’ diyorlar. Hepsi yalandı”

“ERMENİSTAN’A BEDAVA SİLAH GÖNDERİLİYOR, BİZ TEK BAŞINA SAVAŞIYORUZ”

Aliyev, Ermenistan’a her gün modern silahlar gönderildiğini, bu silahların ne zaman, nereden geldiği konusunda tüm bilgilere sahip olduklarını kaydetti.
Silahların çoğunun Ermenistan’a bedava gönderildiğini dile getiren Aliyev, “6 adet S-300 füze sistemini imha ettik. Bunların fiyatı belli. Nereden geliyor bu silahlar? Tor, osa uçaksavar sistemlerini, uçaklarını imha ettik. Toçka-U, scud füzeleri nereden geliyor? Ücretsiz verildi ve veriliyor. Buna sessiz kalamayız. Herkes bunu bilsin. Tek başına savaşıyoruz, tek başına” dedi.

“KENDİ TOPRAĞIMIZDA SAVAŞIYORUZ”

1990’lı yıllarda toprakların birkaç yıl içerisinde kaybedildiğini söyleyen Aliyev sözlerine şu ifadeleri ekledi:

“Şimdi ise henüz bir ay olmadı artık Fuzuli, Hadrut, Cebrail, Zengilan, Kelbecer ve Gubadlı illerinin bir kısmı işgalden kurtarıldı. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü yeniden sağlayacağına eminim. Kendi toprağımızda savaşıyoruz. Adalet bizim tarafımızda, uluslararası hukuk bizim tarafımızda, tarihi adalet bizim tarafımızda. Toprak bütünlüğümüzü yeniden temin etmeli, işgalcileri topraklarımızdan kovmalı ve ülkemizin egemenliğini sağlamalıyız. Bunu başaracağımıza eminim.”

DAĞLIK KARABAĞ’IN İŞGALDEN KURTARILMA OPERASYONU SÜRÜYOR

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki topraklarını kurtarmak için başlattığı kara harekatı kararlılıkla devam ediyor. Azerbaycan, 27 Eylül 2020’de başlatılan harekat kapsamında, şu ana kadar çok yüksek ve stratejik öneme sahip dağlık bölgeler de dahil olmak üzere şehir, kasaba ve köyleri bir bir işgalci güçlerden temizliyor.

Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın 27 Eylül’den bu yana Karabağ’daki ilerleyişine karşı verdiği kayıpları, emekli ya da profesyonel olmayan şahısları silah altına almakta bulduğu öğrenildi.
Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ordusuna karşı ağır kayıplar veren ve Azerbaycan’ın sivil yerleşim birimlerine saldıran Ermenistan’ın Karabağ’da savaşacak asker bulamaması dikkat çekti.

ERMENİSTAN ATEŞKESİ İHLAL EDEREK SİVİLLERİ KATLETTİ

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova’da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00’den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı “ateşkes” kararı almıştı. Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan’ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.
15 Ekim’de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden sivillere yönelik düzenlenen saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi yaralı kurtulmuştu.
Ermenistan, 17 Ekim’de Gence’ye füzelerle bir saldırı daha düzenlemiş, 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50’nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.

ERMENİSTAN İLE 2. ATEŞKESİ DE İHLAL ETTİ

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 18 Ekim’de yerel saat ile 00.00’dan itibaren insani amaçlı geçici ateşkes ilan edildi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından 17 Ekim’de yapılan açıklamada, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanı ülkeleri ABD, Rusya ve Fransa devlet başkanlarının 1 Ekim tarihli bildirisi ile AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının 5 Ekim tarihli bildirilerine dayanarak ve 10 Ekim tarihli Moskova bildirisine uygun olarak kabul edildiği bildirilen geçici ateşkes kararı, yerel saatle 00.00’dan itibaren uygulamaya girdi.

ERMENİSTAN’DAN 3. ATEŞ İHLALİ

ABD Dışişleri Bakanlığı; ABD, Azerbaycan ve Ermenistan yönetimlerinin Ermenistan’ın 26 Ekim günü yerel saatle 08:00’de başlamak üzere insani ateşkesle ilgili olarak uzlaştıkları ortak metni yazılı bir açıklamayla duyurdu.
Açıklamada, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Biegun’un 24 Ekim’de Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile görüştüğü ve görüşmede iki ülkenin de “10 Ekim’de Moskova’da varılan insani ateşkesin uygulanmasına bağlılıklarını” yeniden dile getirdikleri kaydedildi.
Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki insani ateşkesin 26 Ekim günü yerel saatle 08:00’de (ABD Doğu saatine göre 24:00) başlayacağı belirtildi.

Ermenistan ordusu ise tüm bu gelişmelerin ardından ateşkesin sabahına üçüncü kez ilan edilen ateşkesi ihlal ederek, Laçın’da bulunan Azerbaycan askerlerine ve Terter ilindeki sivil yerleşim birimlerine ateş açtı.