Aliyev: Ermenistan'ın Gence'ye saldırıları savaş suçudur

22 Ekim 2020, 19:03

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Başdenetçisi (Ombudsmanı) Şeref Malkoç ile görüştü. Aliyev, Ermenistan’ın Gence’ye yaptığı saldırılar için “savaş suçudur” dedi. Ayrıca Aliyev, Erivan yönetiminin bu suçtan sorumlu tutulacağını vurgulayarak, bunun kasıtlı şekilde işlenen bir suç olduğunun altını çizdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından bugün yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan’da Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Başdenetçisi (Ombudsmanı) Şeref Malkoç’u kabul etti. Görüşmede gündeme dair bir dizi açıklamalarda bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın sivil yerleşim birimlerine yaptığı saldırıları işaret ederek “vahşi bir düşman”la karşı karşıya olduklarını vurguladı.

“ERMENİSTAN GENCE’YE 2 KEZ NAMERTÇE SALDIRDI”

Aliyev, Ermenistan ordusunun, Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’ye balistik füzelerle 2 kez namertçe saldırı düzenlediğini hatırlatarak, “Bu, savaş suçudur. Erivan yönetimi bu suçtan sorumlu tutulacak. Bu, kasıtlı şekilde işlenen bir suçtur. Aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda sivil kaybımız var. Bu, Ermeni faşizminin yırtıcı özelliğini bir kez daha ortaya koyuyor. Bu, bizim Ermeni faşizminin belini kırarak bölgemizi nasıl büyük bir bela ve faciadan kurtardığımızı bir kez daha gösteriyor.” diye konuştu.

ERMENİSTAN ATEŞKESİ İHLAL EDEREK SİVİLLERİ KATLETTİ

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova’da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00’den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı “ateşkes” kararı almıştı. Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan’ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

15 Ekim’de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden sivillere yönelik düzenlenen saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi yaralı kurtulmuştu.

Ermenistan, 17 Ekim’de Gence’ye füzelerle bir saldırı daha düzenlemiş, 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50’nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.

ERMENİSTAN İLE 2. ATEŞKESİ DE İHLAL ETTİ

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 18 Ekim’de yerel saat ile 00.00’dan itibaren insani amaçlı geçici ateşkes ilan edildi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından 17 Ekim’de yapılan açıklamada, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanı ülkeleri ABD, Rusya ve Fransa devlet başkanlarının 1 Ekim tarihli bildirisi ile AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının 5 Ekim tarihli bildirilerine dayanarak ve 10 Ekim tarihli Moskova bildirisine uygun olarak kabul edildiği bildirilen geçici ateşkes kararı, yerel saatle 00.00’dan itibaren uygulamaya girdi.

“ERMENİSTAN DÜNYA İÇİN BÜYÜK TEHDİT OLUŞTURUYOR”

Aliyev, bu sabah Ermenistan güçleri tarafından Terter’e 190, Ağdam’a ise 90’dan fazla mermi atıldığı, bazı günlerde Terter’e 2 bin merminin isabet ettiğine değinerek şunları kaydetti:

“Şehirlerimizi yok etmek, Azerbaycan halkının iradesini kırmak istiyorlar. Ama bunu başaramıyorlar ve daha da azgınlaşıyorlar. İntikamımızı savaş alanında alıyoruz. Sivil halka karşı hiçbir adım atmadık, atmayacağız. Ermenistan, dünya için büyük tehdit oluşturuyor. Ermenistan’ı yöneten kriminal faşist, bölgemiz için en büyük tehdittir ve Azerbaycan bu tehdidin giderilmesi için elinden geleni yapıyor. Her gün cepheden hoş haberler alıyoruz. Şehirlerimizi ve köylerimizi işgalcilerden kurtarıyoruz. Muzaffer Azerbaycan ordusu şerefli misyonunu yerine getiriyor.”

ERMENİ YANLISI DÜNYA BASINI VE TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ

Aliyev, Türkiye’nin Azerbaycan’a gösterdiği desteklerden takdirle bahsederek gelişmelerin Türk basınında geniş yer aldığını, Azerbaycan’ın haklı davasının dünyaya Türk basını aracılığıyla duyurulduğunu da kaydetti.

ALİYEV: BU BİR SAHTEKARLIKTIR

Bazı ülkelerin basın kuruluşlarının, Ermenistan yanlısı yayınlar yaptığına değinen Aliyev, “Bu büyük bir haksızlıktır. Bu bir sahtekarlıktır. Bu, olayların çarpıtılmasıdır. Azerbaycan’ı işgalci veya saldırgan bir devlet olarak sunma girişimlerinin elbette hiçbir temeli yok. Dolayısıyla Türk basınının ilk günlerden itibaren burada bulunması ve savaş bölgelerinden haberler yapması, dünyaya konuya ilişkin doğru bilgilerin aktarılmasına hizmet etmektedir.” dedi.

ALİYEV: CAMİDE DOMUZ BESLEMİŞLER

Aliyev, yıllardır uluslararası kamuoyuna haklı olduklarını, işgale uğradıklarını anlatmaya çalıştıklarını, bunda da başarılı olduklarını belirterek, “İşgalden kurtarılan köylerin görüntüsü, hangi tür vahşilerle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Köylerin, şehirlerin çoğunda bir tek bile sağlam yapı kalmamış. Dün internette Zengilan kentinde harabeye dönüşen caminin görüntülerini herkes gördü. O camide domuz beslemişler. Camilerimize hakaret ettiler. Tüm tarihi anıtlarımızı yok ettiler. Evlerden neredeyse sadece taşlar kalmış durumda. Çatılar, pencereler ve eşyalar yağmalanmış.” dedi.

ALİYEV: ERMENİSTAN’A DIŞARIDAN SİLAH GÖNDERİLİYOR

Ermenistan’ın 1990’lı yıllarda dış yardımlar sayesinde Azerbaycan topraklarını işgal ettiğini hatırlatan Aliyev, “Şimdi de dışarıdan yardım aldıklarını görüyoruz. Oraya büyük silahlar gönderiliyor. Buna rağmen biz onların belini kırdık ve kıracağız. Hak işimizi sürdürüyoruz, Türkiye gibi kardeş ülke de yanımızdadır. Her zaman birlikteyiz.” ifadelerini kullandı.

TÜRK KAMU BAŞDENETÇİSİ’NDEN BÖLGEDEKİ İHLALLERİ BELGELEME VURGUSU

Kamu Başdenetçisi Malkoç, Ermenistan’ın 30 yıldır devam eden işgalinin milyonlarca Azerbaycan vatandaşını mülteci durumuna soktuğunu ve çok ciddi insan hakları ihlallerine neden olduğunu hatırlattı. Malkoç, Ermenistan’ın Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına rağmen işgal ettiği topraklardan çekilmediğini, son zamanlarda saldırılarını artırarak, yerleşim yerlerini bombalayarak, kadın ve çocuklar dahil çok sayıda Azerbaycan vatandaşının ölümüne ve yaralanmasına neden olduğunu söyledi.

Yaşanan insan hakları ihlallerini yerinde görüp incelemek, raporlamak ve dünyaya duyurmak için bölgeye geldiklerini bildiren Malkoç, İslam İşbirliği Teşkilatı Ombudsmanlar Birliği (İİTOB) Başkanı ve Türkiye Ombudsmanı olarak hazırlayacakları raporun, Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarındaki tüm insan hakları ihlallerini içereceğini belirtti.

Malkoç, raporu başta İslam ülkeleri olmak üzere bütün dünya ombudsmanlarına, BM, Avrupa Birliği (AB), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gibi uluslararası kurum ve kuruluşlara ve insan hakları örgütlerine göndereceklerini bildirdi.

İlgili haber: Ermenistan, Azerbaycan’ın Gence ve Mingeçevir şehirlerine füzeyle saldırdı!


Azerbaycan
Ermenistan
Gence
İlham Aliyev
saldırı
Bunlara da bakın: