Aliyev duyurdu: Ateşkesi ihlal eden Ermenistan bozguna uğradı!

Güncel
Ozan Barış Erim
12 Ekim 2020, 21:21
Ozan Barış Erim
12 Ekim 2020, 21:21

Azerbaycan ile işgalci Ermenistan arasındaki çatışmalar sürerken, Azerbaycan ordusu her gün yeni zaferlere imza atmaya devam ediyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ cephesinde yaşanan son gelişmeleri aktardı. Ermenistan’ın sivilleri hedef almasına tepki gösteren Aliyev, Ermenistan’ın özel komandolarının etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün Karabağ’da yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Her gün yeni bir köyün işgalden kurtarıldığını belirten Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın psikolojik sarsıntılar içerisinde kararlar verdiğini söyledi. Azerbaycan halkının öcünün savaş meydanında alındığını belirten Aliyev, “Biz sabır gösteriyoruz, elbette saldırıya maruz kalmak her Azerbaycanlı’yı sinirlendirir. Biz öcümüzü savaş meydanında aldık. Kalıcı ateşkesin sağlanması için, artık işgal edilmiş topraklara dönmeyecekler.” ifadelerini kullandı.

ÖZEL KOMANDOLAR ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Öte yandan Aliyev, Ermenistan’ın terör niyetini ciddiye almak gerektiğini belirterek, Karabağ cephesinde Ermenistan’ın özel komandolarının etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

“ERMENİSTAN’IN SİVİLLERE OLAN SALDIRISI GİZLENEMEYECEKTİR”

Ermenistan’ın sivillere yönelik düzenlediği saldırılara karşılık Azerbaycan ordusunun her gün yeni zaferlere imza attığını belirten Aliyev, “Ateşkesten hemen sonra Ermenistan yine ateşkesi ihlal etmiştir. Bundan sonra Dağlık Karabağ meselesi siyasi diplomayla çözülecek. Sahada dersini alıp, diplomasiyle de alacak. Gece saatlerinde sivillere karşı dehşet veren saldırılar düzenlemiş, Gence şehrine saldırmışlardır. Bu Ermeni faşizminin tezahürüdür. Ermeni yanlılar, İslamofobi yanlıları artık bu saldırıyı gizlemeyecektir. Ermenistan devleti faşist bir devlettir. Azerbaycan ordusu her gün yeni zaferlere imza atıyor.” dedi.

“BİZ ÖCÜMÜZÜ SAVAŞ MEYDANINDA ALDIK”

Ateşkese Azerbaycan’ın uyduğunu ancak Ermenistan’ın uymadığını vurgulayan Aliyev, kendi topraklarını savunmak zorunda kaldıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Biz sabır gösteriyoruz. Elbette saldırıya maruz kalmak her Azerbaycanlıyı sinirlendirir. Biz öcümüzü savaş meydanında aldık. Kalıcı ateşkesin sağlanması için, artık işgal edilmiş topraklara dönmeyecekler. Biz bu topraklara geldik, bizim ata topraklarımız, bunu ne kadar çabuk anlarlarsa, o kadar iyi olacak onlar için. Öğlen saat 12’de başlayan ateşkese biz uyduk, ama baktık ki bunu ihlal ediyorlar, biz de topraklarımızı savunmak zorunda kalıyoruz.”

“HANGİ MESELE TÜRKİYE OLMADAN ÇÖZÜLDÜ?”

Ayrıca Karabağ sorununun çözümünde Türkiye’nin olması gerektiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Aliyev, “Türkiye mutlaka bu sorunun çözümünde olmalıdır. Türkiye’nin bazı basın organlarında ‘Neden Türkiye Moskova’da yer almadı?’ diye yazıyor, bu sadece insani sebeplerle düzenlenmiş bir ateşkesti. Minsk grubunda bu bölgeden uzaklarda olup, hiç alakası olmayan ülkeler de var. Öyle ülkeler olmalı ki, güçleri de, tesirleri de olsun. Her 3 ülke Ermeni diasporası büyük şartlara sahip, bu ne kadar adaletli? Türkiye zaten Minsk grubunun üyesidir, o neden dahil olmasın? Batı’da birçok ülke kabul etmek istemiyor, Türkiye’nin sözü çok büyük, tam bağımsızdır. Hangi mesele Türkiye’siz çözüldü? Suriye’de, Libya’da… Türkiye bu sorunun çözülmesinde mutlaka olmalıdır, zaten var. Türkiye’nin üst düzey yetkilileriyle iletişimimiz var.” diye konuştu.