Aliyev'den, Rusya, ABD ve Fransa'ya Türk F-16'larıyla uyarı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Ekim 2020, 22:19
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Ekim 2020, 22:19

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirdi. Aliyev, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya ve Fransa’nın Ermenistan’ı kurtarmaya çalıştığını belirterek, Karabağ’da süren çatışmalara dışarıdan bir saldırı gerçekleşmesi halinde üstlerinde Türk F-16’larını göreceklerini duyurdu.

İlham Aliyev, bugün cephe hattındaki son gelişmeler ile ilgili ulusa esleniş konuşması yaptı. 2. Karabağ savaşının 1 aya yakındır sürdüğünü belirten Aliyev, bunun Azerbaycan halkı için vatan savaşı olduğunu vurguladı. Azerbaycan ordusunun, bu sürede çok sayıda yerleşim birimini Ermenistan’ın işgalinden kurtardığını hatırlatan Aliyev, savaş alanında tarihi adaleti yeniden sağladıklarını belirtti.

ALİYEV: ERMENİ LOBİSİ DÜNYA KAMUOYUNDA YANLIŞ ALGI OLUŞTURUYOR

Aliyev, Dağlık Karabağ’ın ezeli ve ebedi Azerbaycan toprağı olduğunun altını çizerek, Azerbaycan halkının asırlardır burada yaşadığını, Ermenilerin ise sonradan göç ettirildiğini kaydetti. Ermeni lobisinin bölgenin ve çatışmanın tarihiyle ilgili yanlış bilgi vererek dünya kamuoyunda yanlış algı oluşturduğunu ifade eden Aliyev, Azerbaycan diplomasisinin çabaları sayesinde artık dünyada konuyla ilgili objektif düşünce oluştuğunu bildirdi.

“ERMENİSTAN DAİMA BİZİ KANDIRSINLAR İSTİYORDU”

Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecini yürüten; ABD, Rusya ve Fransa’nın eş başkanlığındaki AGİT Minsk Grubu’nun da faaliyetine değinen Aliyev, sözlerine şöyle devam etti:

“Minsk Grubu’nun faaliyeti göz önünde. Konuyu tekellerine aldılar. Üç ülke bu işle uğraşmaya başladı. Bizim için bir sonucu olmadı. Fakat Ermenistan için oldu. Ermenistan daima müzakere yürütülsün istiyordu. Daima bizi kandırsınlar. Dondurulsun bu konu. Minsk Grubu işgalciye baskı yapabildi mi? Hayır. Baskı yapmak istediler mi? Hayır. Onlara defalarca demiştim ki çözüme ulaşmak istiyorsanız Ermenistan’a yaptırım uygulayın. Siz Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyesisiniz. İstediğiniz konuyu çözebilirsiniz. Tüm konularda, nükleer silahlar, Orta Doğu, Asya ve Avrupa’da yaşananlarla ilgili bu üç ülkenin çıkarları örtüşmüyor fakat Dağlık Karabağ konusunda tam örtüşüyor. Dondurulmuş durum bizim dışımızda herkesi memnun ediyor. Herkesten önce de Ermenistan’ı memnun ediyor.”

“ERMENİSTAN’I KURTARMAYA ÇALIŞIYORLAR, BIKTIK…”

Aliyev, Azerbaycan ordusu topraklarını kurtarmaya başlayınca yeni bir gerçekliğin oluştuğunu belirterek, “Bu üç ülke saldırgana yerini göstermek için tüm olanaklara sahipti. Fakat istemiyorlardı. Şimdi herkes bizim gerçekliğimizi kabul etmelidir. Onlar şimdi Ermenistan’ı kurtarmak için çalışıyorlar. ‘Müzakere başlasın’ diyorlar. 28 yıldır müzakere süreci devam ediyor. Bıktık artık bu müzakerelerden. Biz BMGK kararlarını tek başına uyguluyoruz. Fakat bu BMGK’nın göreviydi.” dedi.

ALİYEV: SİLAH VERMEYİN BU MESELE BİTSİN

Aliyev, Azerbaycan ordusuna provokasyonlara uymama konusunda talimat verdiğini belirterek, “Bu konu çözüme kavuşmalıdır. Ya barış yoluyla ya savaş yoluyla. Barış yoluyla çözülmesini istiyorsanız Ermenistan’ın bizim topraklarımızdan çıkması lazım. Bize hangi bölgeden ne zaman çıkacaklarına dair takvim verilmelidir. Ermenistan savaş alanında önümüzde diz çöktü. Ateşkesi kullanarak güç toplamayı, yeniden saldırmayı planlıyorlar. Ermenistan’a son ayda toplu şekilde çeşitli silahlar gönderiliyor. Tüm listeleri bizde var. Hangi uçak neyi, nereye, ne zaman getirdi, hepsini biliyoruz. Ateşkes isteyen, Ermenistan’a neden silah gönderiyor? Silah vermeyin, bu mesele de bitsin. Bir taraftan ateşkes deniliyor, diğer taraftan onlara silah gönderiliyor. Bu ne demektir? Buna sessiz kalmayacağız.” diye konuştu.

“EĞER BİZE DIŞARIDAN BİR SALDIRI OLURSA TÜRK F-16’LARINI GÖRECEKLER”

Aliyev, “Ekonomisi bu kadar kötü olan bir ülkeye bu kadar pahalı silahlar nereden geliyor. Soruyorum, nereden geliyor bunların parası?” diyerek bu silahlarla ilgili soruyu hep sorduğunu ve sormaya da devam edeceğini kaydetti.

Aliyev, “Nereden geliyor bu paralar? Bizim paramız var. Her şey şeffaftır. Kendi paramızla alıyoruz. Peki, borç içinde yüzen ülke bu silahları nasıl alıyor? Kim veriyor bunlara bu kadar silahı. Neden bunu soran yok? Bana hep ‘Türk F-16’lar sizde ne arıyor’ diye soruyorlar. Yanıt vermekten yoruldum. Herkes biliyor ki F-16’lar yerde bekliyor. Tatbikat için gelmişlerdi, Türk kardeşlerimiz onları bize manevi destek vermek için burada tuttu. Eğer bize karşı dışarıdan bir saldırı gerçekleşirse o zaman o F-16’ları görecekler.” ifadelerini kullandı.