Alim Aliyev: Türkiye ile iş birliğimizin devamlı ve verimli olacağını umuyoruz

Haberler
Elvina Khalilova
18 Ekim 2020, 18:38
Elvina Khalilova
18 Ekim 2020, 18:38

Türkiye, 2021 yılında Ukrayna Enstitüsü ve Ukrayna Dışişleri Bakanlığı için kilit ülkelerden biri olacağı öğrenildi. Ukrayna Enstitüsü Başkan Yardımcısı Alim Aliyev’e göre, kültür diplomasisini temsil eden Ukrayna Enstitüsü, Türkiye başta olmak üzere Ukrayna’nın başka ülkelerle bağlantısını pekiştirmek için çalışıyor. 

Ukrayna heyetinin 15 Ekim 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği iş ziyareti sırasında Kırım Haber Ajansı’na (QHA) açıklamalarda bulunan Alim Aliyev, “Türk ortaklarımızla birlikte çeşitli aktiviteler planlıyoruz. Bu birkaç gün içinde birçok görüşmemiz oldu. Üniversiteler, kültür merkezleri, müzeler ve Osmanlı arşivini ziyaret ettik. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, YTB (Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı) temsilcileri ile bir araya geldik. ” ifadelerini kullandı. 

KIRIM İLE İLGİLİ PROJELER YAPILACAK

Alim Aliyev, düzenlenen görüşmeler sırasında Ukrayna, Kırım Tatar ve Türk kültürlerini tanıtmak için yapılabilecek projeler müzakere edildiğini, özellikle de Kırım ile ilgili eğitim, bilimsel, kültürel projelerin planlandığını aktardı.

Bu amaçla yapılabilecek etkinliklerden bahseden Alim Aliyev, “Kırım ile ilgili büyük bir sergi düzenlemeyi düşünüyoruz. Osmanlı arşivi temsilcileri ile Kırım Hanlığı tarihinin öğrenilmesi ve metinlerin tercüme edilmesi hakkında konuştuk. İstanbul Üniversitesi ile eğitim ve tarihi konularda Ukrayna-Türk-Kırım Tatar konferansı düzenlenmesini görüştük.” dedi. 

“İŞ BİRLİĞİMİZİM DEVAMLI OLMASINI İSTİYORUZ”

Ukrayna Enstitüsü Başkan Yardımcısı Alim Aliyev Türkiye-Ukrayna kültür iş birliğinin devamlı olacağı ve bu ortaklık kapsamında her yıl ülkeler için büyük ve önemli projeler uygulanacağı umudunu dile getirdi.