Alıkoydukları Uygur Türkü kadınları zorla çalıştırıyorlar!

19 Eylül 2020, 16:53

Çin yönetimi, Doğu Türkistan’da uyguladığı sistematik baskı çerçevesinde kimi Uygur Türklerini kamplarda ve hapishanelerde esir tutarken, kimilerini de çeşitli bahanelerle köle gibi çalıştırmak için Çin eyaletlerine sürgün ediyor.

Turkistan Press’in 16 Eylül 2020 tarihli haberine göre, Çin sosyal medyasında yayılan bazı video görüntüleri, Çin Komünist Partisi’nin sözde “yoksullukla mücadele” ve “fazla iş gücü” kisvesi altında, Uygur Türkü kadınları zorla çalışmaya gönderdiği, ayrıca bu insanları kötü koşullar içerisinde alıkoyduğunu gösterdi.

Yüzlerce Uygur Türkü kadının ranzalarla dolu büyük bir salonda, âdeta cezaevi koğuşu gibi birbiriyle iç içe yaşamaya mecbur edildiği görüntülerde, hem koronavirüs tedbirleri açısından risk teşkil ettiği hem de alanın insan yerleşimi için uygun olmadığı aktarıldı.

Görüntülerde Uygur işçilerin tümünün kadın olduğu ve erkekler görünmediği için Çin eyaletlerine sürgün edilen kadınların aile bireylerinin Çin kolluk güçleri tarafından tutuklanarak hapishanelerde veya kamplarda hapsedildiği düşünülüyor.

Çin baskısı
Doğu Türkistan
Uygur Türkleri