Ali Kadırov son yolculuğuna uğurlandı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
25 Şubat 2019, 17:47
Mehmet Berk Yaltırık
25 Şubat 2019, 17:47

Rus işgali altında bulunan Kırım’da, 24 Şubat günü geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda eden Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Ali Kadırov, bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze törenine Kırım’ın farklı yerlerinden yüzlerce insan katıldı.

Ali Kadırov 24 Haziran 1940’ta Kırım’ın Karasupazar (Belogorsk) bölgesi Can-Saray köyünde doğdu. Sürgün edildikten sonra Özbekistan’ın Namangan şehrinde yaşadı. Yerel gazetelerde gazeteci olarak çalıştı, Kırım Tatar milli hareketinin aktif katılımcılarındandı.

Ali Kadırov’un vefatı nedeniyle taziye mesajı yayımlayan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, “İleri yaşına rağmen Ali ağa, yasa dışı kovuşturulan yurttaşlarını desteklemek için Rus işgalcilerin Kırım’da düzenlediği tüm mahkemelere katılıyordu. Kimseye sağlığını şikâyet etmezdi, kimseye yük olmak istemezdi: ne akrabalarına ne de dava arkadaşlarına… Her bir insanın ölümü, akrabaları, yakınları, arkadaşları için onarılamaz bir kayıptır … Rus işgali sırasında Kırım’da zulüm altındaki soydaşlarına aktif destek veren bir insanın ölümü ise tüm Kırım Tatar halkı için kayıptır.” ifadelerini kullandı.